.рф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
.рф
Воведен 12 мај 2010
Тип на домен ccTLD
Состојба Активен
Наменета употреба Ентитети поврзани со  Русија
Фактичка употреба воведен
Ограничувања на рестрацијата Кирилица
Правила при спор Нема
Мреж. место http://кц.рф/

.рф (руски Росси́йская Федера́ция, Руска Федерација) е главен интернет домен (ccTLD) за Русија. Доменот беше воведен на 12 мај 2010 година.

Имињата на сајтовите ќе бидат пишувани само на Кирилица. Доменот е првиот кириличен во светот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]