.il

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.il
Израелско семрежно здружение
Воведен 1985
Тип на домен највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар Израелско семрежно здружение
Покровител Семрежно друштво на Израел
Наменета употреба Ентитети поврзан со Израел
Фактичка употреба Популарен во Израел
Ограничувања на рестрацијата

Ограничувањата варираат во зависност под кој второстепен домен се наоѓа регистрацијата; регистарот има право да одбива пријави; ограничувањето е 10 имиња на домен по корисник доколку не се дозволи по друг пат

structure= Имињата се регистрирани на трето ниво под генеричките второстепени категории
Правила при спор Опционално разрешување на расправа преку Советниот комитет
Мреж. место ISOC-IL: Домени

.ilнајвисок државен домен на семрежјето (ccTLD) на Израел. Го администрира Израелското семрежно здружение.

.il е највисок домен и е еден од првите регистрирани државни домени. Кога Израел го регистрирал 24 октомври 1985 г., ова била трета регистрација на домен од сите домени, веднаш по .us и .uk, кои што ја извршиле регистрацијата порано истата година.

Постојат осум второстепени домени:

  • ac.il — академски установи
  • co.il — комерцијални ентитети
  • org.il — некомерцијални организации
  • net.il — израелски семрежни услужници
  • k12.il — училишта и забавишта
  • gov.il — влада и системот на владата
  • muni.il — муниципална влада
  • idf.il — израелски одбрамбени сили

Надворешни врски[уреди | уреди извор]