.mp

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.mp
Воведен 1996
Тип на домен Country code top-level domain
Состојба Активен од јануари 2009
Регистар Saipan DataCom, Inc.
Покровител Saipan DataCom, Inc.
Наменета употреба Ентитети поврзани со  Северни Маријански Острови
Фактичка употреба Рекламиран како домен корисен за мобилни уреди
Ограничувања на рестрацијата Нема, но лични сајтови мора да се хостираат под chi.mp
Состав Скоро сите се директно на секундарно ниво
Документи Договор за регистрација; Откажување и преместување
Правила при спор UDRP политика
Мреж. место

get.mp

chi.mp

.mp е главен Интернет домен за Северните Маријански Острови. Постојат неколку страници поврзани со Северните Маријански Острови под .gov.mp, .org.mp и .co.mp. Преку get.mp им се овозможува на корисниците да се регистрираат и да раководат со .mp домените.

Постои уште една официјална страница за регистрирање а тоа е nic.mp. „.mp“ домените чинат 20 американски долари годишно[1]

Notes and references[уреди | уреди извор]

  1. „get.mp“. 2009. https://get.mp/. посет. 16 февруари 2009 г. 

External links[уреди | уреди извор]