.iq

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
.iq
Воведен 1997
Тип на домен државен код на главен интернет домен
Состојба Бил неактивен; повторно лансирање најверојатно по ределегацијата
Регистар Network Information Center of Iraq
Покровител National Communications and Media Commission of Iraq
Наменета употреба Ентитети поврзани за Ирак
Фактичка употреба Независна употреба, затоа што делегациониот менаџер бил во затвор поради тероризам
Ограничувања на рестрацијата Моментално не се примаат регистрации
Состав Никаква структура не е воспоставена
Документи IANA извештај за ределегацијата
Правила при спор Нема
Мреж. место Нема

.iq е државен код на главен интернет домен (ccTLD) за Ирак.

Овој домен бил независен низ годините, затоа што делегациониот менаџер бил во затвор во Тексас поради наводни врски со тероризам. Озборувањата за ределегација и повторно лансирање почнале за време на Инвазијата на Ирак во 2003, а во 2005 година ределегација кај National Communications and Media Commission (NCMC) е одобрена од страна на ICANN.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]