.mh

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.mh
Воведен 1996
Тип на домен Country code top-level domain
Состојба Неактивен
Регистар Internet Connect Inc.
Покровител Cabinet Office of the Marshall Islands
Наменета употреба Ентитети поврзани со  Маршалски Острови
Фактичка употреба Неактивен
Мреж. место Marshall Islands NIC (неактивна од 1997)

.mh е главен Интернет домен за Маршалските Острови. Мрежното место за регистрација не било обновено од 1997 година. Единствената активна страница е онаа за регистрација.

Повеќето луѓе од Маршалските Острови регистрираат страници на .com, .net или на .org домените. Скоро сите мрежни места во Маршалските Острови се хостирани од други држави.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]