.mc

Од Википедија — слободната енциклопедија
.mc
Воведен1995
Тип на доменCountry code top-level domain
Состојбаактивен
РегистарDirection des Telecommunications
ПокровителDirection des Telecommunications
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Монако
Фактичка употребаПопуларен во Монако
Ограничувања на рестрацијатаРегистрирани компаниии, организации и марки
СоставСекундарно или терцијарно
Мреж. местоnic.mc

.mcнајвисок семрежен домен на Монако.

Второстепени домени[уреди | уреди извор]

  • .tm.mc: марки
  • .asso.mc: асоцијации

Надворешни врски[уреди | уреди извор]