.mc

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.mc
Воведен1995
Тип на доменCountry code top-level domain
СостојбаАктивен
РегистарDirection des Telecommunications
ПокровителDirection des Telecommunications
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Монако
Фактичка употребаПопуларен во Монако
Ограничувања на рестрацијатаРегистрирани компаниии, организации и брендови
СоставСекундарно или терцијарно
Мреж. местоnic.mc

.mc е главен Интернет домен за Монако.

Секундарни домени[уреди | уреди извор]

  • .tm.mc: брендови
  • .asso.mc: асоцијации

Надворешни врски[уреди | уреди извор]