.mg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.mg
Воведен 1995
Тип на домен CcTLD
Состојба Активен
Регистар Network Information Center Madagascar
Покровител Network Information Center Madagascar
Наменета употреба Ентитети поврзани со Мадагаскар Мадагаскар
Фактичка употреба Популарен во Мадагаскар
Ограничувања на рестрацијата Мора да имате регистрација на компанија, организација или бренд
Состав Директно на секундарно ниво или преку терцијално
Документи NIC-MG articles of association; Naming charter
Мреж. место nic.mg

.mg е главен Интернет домен за Мадагаскар.

Секундарни домени[уреди | уреди извор]

  • .org.mg: организации
  • .nom.mg: индивидуалци
  • .gov.mg: влада
  • .prd.mg: истражување
  • .tm.mg: брендови
  • .edu.mg: образование
  • .mil.mg: војска
  • .com.mg: комерцијални

За некои регистрации мора да се покажат официјални документи за легалиот карактер на ентитетот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]