.бг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
бг
.БГ
Тип на доменМесен највисок домен на кирилично писмо
СостојбаОдбиен од ICANN
Наменета употребаЕнтитети поврзани со Бугарија
Фактичка употребасè уште невоведен
Ограничувања на рестрацијатаНаменет за користење на кириличното писмо.[1]
DNS-имеxn--90ae

.бг — предложено име за месен највисок домен за Бугарија.[1][2] DNS името за доменот во ASCII ќе биде xn--90ae, според правилата на IDN.

Двапати е одбиен од ICANN, поради сличноста со .br, но на крај одобрен во 2014 г.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 (англиски) Bulgaria moves to register Cyrillic Internet domain, Reuters, 23 June 2008; accessed 24 September 2008.
  2. (англиски) Bulgaria moves to register Cyrillic Internet domain Archived 2009-04-15 на Wayback Machine, email from Dessi Pefeva to ICANN's At-Large mailing list, 24 June 2008; accessed 24 September 2008.