.vg

Од Википедија — слободната енциклопедија
.VG
Воведен1997
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарKSregistry GmbH
ПокровителTelecommunications Regulatory Commission of the Virgin Islands
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Британски Девствени Острови
Фактичка употребаКористен од одреден број на страници, од кои само дел се од Британските Девствени Острови
Ограничувања на рестрацијатаНема
СоставРегистрациите се директни на второ ниво
Правила при спорUDRP
Мреж. местоnic.vg

.vgнајвисок државен домен за Британските Девствени Острови. Бидејќи се одзволени регистрации на второ ниво, и барателот не мора да има жителство на Британските Девствени Острови, често бил користен од играчите на видео игри поврзани со блогови и мрежни страници како на пример шпанската страница www.atomix.vg и англиската страница www.play.vg.

Спорот од 2013 година за владението на доменските регистри .vg, .tc и .gd[уреди | уреди извор]

Во март 2013 година доменските регистратори како GoDaddy престанаа да прифаќаат нови регистрации на домените .vg, .gd, и .tc.[1] Ова било резултат на спорот околу контролата за поседување на AdamsNames Ltd., кој бил акредитиран регистратор од страна на IANA за овие највисоки домени.[2] Поранешен деловен партнер на AdamsNames Ltd. создал ново претпријатие, Meridian TLD, кое тврдело дека е новиот акредитиран регистар.[3]

На 10 април 2014 година, зоната била прераспределена и доделена од страна на IANA на KSregistry.[4] додека па спонзорската била предоделена на TRC. Сите промени кои биле направени на доменот .vg по 8 март 2013 година биле загубени бидејќи Meridian TLD не соработувала со KSregistry. По распределбата постоел период на премин кој изнесувал еден месец, каде KSregistry извело надградба обнова или бришење на доменските имиња започнувајќи од 15 април 2014 година, до 11 мај 2014 година. По 12 мај 2014 година, се дозволени регистрации на нови доменски имиња од страна на KSregistry.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1] Архивирано на 11 јули 2014 г., GoDaddy: "We've disabled .tc and .vg new registrations and transfers to us until further notice. We'll turn these services back on when we resolve our registry partner issues."
  2. "Personal dispute jeopardizes all .gd, .tc and .vg domain names", TLD SourCe.
  3. "Temporary suspension of .TC, .GD and .VG from registration and update", Astutium news.
  4. [2] Архивирано на 2 април 2015 г., KSregistry: KSregistry becomes registry provider for .VG

Надворешни врски[уреди | уреди извор]