.sb

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.sb
240px
Воведен 1994
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар Мрежен информациски центар на Соломонските Острови
Покровител Solomon Telekom Company Limited
Наменета употреба Ентиттети поврзани со  Соломони
Фактичка употреба Се користи на Соломонските Острови
Ограничувања на рестрацијата com.sb и net.sb се неограничени, останатите имиња имаат некакави ограничувања, меѓу кои и и потребно жителство
Состав Регистрациите се на трето ниво под различни второстепени имиња
Мреж. место nic.net.sb

.sbнајвисок државен домен за Соломонските Острови. Регистарските услуги го води Мрежниот информациски центар на Соломонските Острови кој го има назначено TPP Internet да ги води меѓународните регистрации.

Второстепени домени[уреди | уреди извор]

Неограничено регистрирање:

  • com.sb
  • net.sb

Ограничено регистрирање:

  • edu.sb
  • org.sb
  • gov.sb

Надворешни врски[уреди | уреди извор]