.gb

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.gb
Воведен1985
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаНекористен
РегистарJANET(UK)
ПокровителJANET(UK)
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Обединето Кралство
Фактичка употребаПрестанал да се користи пораади .uk
Ограничувања на рестрацијатаНе с епримаат регистрации
СоставВладините институции го користеле hmg.gb
Правила при спорНема
Мреж. местоНема

.gbнајвисок државен домен за Обединетото Кралство.

Доменот бил воведен со RFC 920[1] во октомври 1984 година започало создавањето на домени засновани на кратенките за државите. Но доменот .uk создаден одделно неколку месеци пред да се состави списокт за државни домени.[2] Последично, .gb немал широка примена.Повеќе не постои можност за регистрација на овој домен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. {{{1}}}, [[#CITEREF{{{1}}}|Request for Comments: 920]]
  2. {{{1}}}, [[#CITEREF{{{1}}}|Ruling the Root: Internet Governance and the Taming of Cyberspace]]

НАдворешни врски[уреди | уреди извор]