Света Елена (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Света Елена
Flag of Saint Helena Coat of Arms of {{{common_name}}}
Знаме Грб
Химна: God Save the Queen
Моја Света Елена (неслужбена)
Location of {{{common_name}}}
Главен град Џејмстаун
Статус: Британска прекуморска територија
Службен јазик англиски
Гувернер Мајкл Кленси
Површина 410 km²
Население 7.460, 18. жит./км² (само острвот Св. Елена 3.926)
Валута Фунта на Света Елена (SHP) поврзана со Британската фунтоа (GBP)
Временска зона UTC +0
Интернет домен .sh
Повикувачки број 290
Карта на Света Елена.

Света Елена е остров во Атлантскиот океан и дел од британската територија Света Елена, Успение и Тристан да Куња. Откако го прогониле, Наполеон Бонапарт бил донесен на Света Елена. Тој тука живеел сè до смртта на 5 мај 1821 година. Се смета дека бил отруен на својата 52 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]