Список на македонски светци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски светци и светители:[1]

Од ранохристијанско (античко) доба

Од средниот век

За време на турското владеење

Од најново време

Наводи[уреди | уреди извор]