Бела Паланка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бела Паланка
Бела Паланка
Град и општина
Поглед на Бела Паланка
Поглед на Бела Паланка
Грб на Бела Паланка
Грб
Местоположба на Бела Паланка на мапата на Србија
Местоположба на Бела Паланка на мапата на Србија
Координати: 43°13′N 22°19′E / 43.217° N; 22.317° E / 43.217; 22.317Координати: 43°13′N 22°19′E / 43.217° N; 22.317° E / 43.217; 22.317
Земја Србија
РегионЈужна и Источна Србија
ОкругПирот
Settlements46
Управа
 • ГрадоначалникГоран Миљковиќ (ДС)
Површина[1]
 • Општина551 км2 (213 ми2)
Население (2011 попис)[2]
 • Град8.112
 • Оштина12.051
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски број18310
Area code+381 18
Car platesPI[да се провери]
Мреж. местоbelapalanka.org.rs

Бела Паланка е град и општина која се наопѓа во Пиротскиот Округ во источна Србија. Спрема податоците од 2011г. населнието во градот изнесувало 8,112,жители додека во целата општина 12,051 жители. Во античко време градот бил познат како Ремесиана. Името Бела Паланка значи 'белиот град'.

Географија[уреди | уреди извор]

Бела Паланка е мал град во југоисточниот дел на земјата и е опкружен со села и планини. Градот е достапен до блискиот град Ниш со автобуси на Ниш Експрес кои работат од Ниш до Пирот, Бабушница, Димитровград, и Софија.

Демографија[уреди | уреди извор]

Етнички групи во општината(2002 попис):

Историја[уреди | уреди извор]

Градот првично бил завземан од страна на Дакијците и бил познат под античкото име на Аиадава или Аеадаба. Тракијците ја населиле оваа област, сè до нивната асимилација на денешните етнички групи во оваа област.

Откако Римјаните ја освоиле Моесија во 75г. п.н.е, новиот каструм (кралски домен со имот) и општината билепознати како Ulpianorum and then Remesiana[3] (Moesi) и стојеа рамо до Via Militaris помеѓу Naissus и Serdica.

Императорот Јустиниан ги имал следните упоришта во областа на Ремесиана :

Од 1929 to 1941, Бела Паланка била дел од Моравската Бановина на Кралството Југославија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Предлошка:Serbian municipalities 2006
  2. „Попис на население, домаќинства и станови 2011: Споредбен преглед на бројот на жители во 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2002 and 2011, податоци по населени места“ (PDF). Републички завод за статистика на Република Србија, Белград. 2014. ISBN 978-86-6161-109-4. Посетено на 2014-06-27.
  3. http://www.roma-victrix.com/urbesetloca/urbesetloca_moesia.htm

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Општини во Србија