Библија Бесика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Библија бесика претставува книга содржи Светото Писмо на христијаните, напишано на јазикот на Тракијците.

Во Библијата Бесика се споменати племињата на Тракијците и прататкото на Тракија, Орфеј, како и постоечки Орфеев завет меѓу Бога и народот на Тракија. Забележите дека ова се сè работи од тракиската митологија и тракискиот фолклор, но Синопсис на светот за Тракијците пишание е близок, дури шират со оригиналната Библија, која сите знаеме.


Извори[уреди | уреди извор]

Toynbee, Arnold Joseph. Some problems of Greek history, Oxford University Press, 1969, стр. 56.