Македонија на Летните олимписки игри 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Македонија на Олимписките игри

Знаме на Македонија
МОК-код  MKD
НОК Македонски олимписки комитет
Официјално мрежно место
На ОИ Летни олимписки игри 2016 во
Натпреварувачи 6 во 4 спортови
Знаменосец Анастастија Богдановски[1]
Медали Злат.
0
Сребр.
0
Бронз.
0
Вкуп.
0
Олимписка историја (summary)
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008  • 2012  • 2016  • 2020
Зимски олимпијади
1998 • 2002 • 2006 • 2010  • 2014  • 2018
Други поврзани настапи
Југославија (1920–1988)
Независни учесници (1992)

Македонија на Летните олимписки игри 2016 учествувала по шести пат како самостојна земја, ко се одржале во Рио де Жанеиро, Бразил во периодот од 5 до 21 август.

Учесници[уреди | уреди извор]

Атлетика[уреди | уреди извор]

Мажи
Спортист Дисциплина Квалификации Четвртфинале Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Ристе Пандев 100м
Жени
Спортист Дисциплина Квалификации Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Дрита Ислами 400м

Стрелаштво[уреди | уреди извор]

Жени
Спортист Дисциплина Квалификации Финале
Бодови Место Бодови Место
Нина Балабан 10м воздушна пушка 407,7 42/51 Не се пласирала

Џудо[уреди | уреди извор]

Жени
Спортист Дисциплина Прв круг Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Репесаж Финале
Соперник
Резултат
Соперник
Резултат
Соперник
Резултат
Соперник
Резултат
Соперник
Резултат
Соперник
Резултат
Место
Катерина Николска −63кг  Катипоглу (TUR)

Пливање[уреди | уреди извор]

Мажи
Спортист Дисциплина Квалификации Финале
Време Место Време Место
Марко Блажевски 400м мешано
Жени
Спортист Дисциплина Квалификации Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Анастастија Богдановски 200м слободен стил

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Анастасија Богдановски, македонски знаменосец во Рио“. ekipa.mk. 21 јули 2016. Архивирано од изворникот на 2016-07-22. Посетено на 2016-08-08.