Ристе Пандев

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ристе Пандев (р. 25 јануари 1994) — македонски атлетичар.

Резултати[уреди | уреди извор]

Пандев е роден на 25 јануари 1994 г. во с. Ново Коњарево, Струмичко. Во дисциплината спринт на 60 метри, личен рекорд на Пандев е 6,86 секунди.[1]

Меѓународни настапи[уреди | уреди извор]

На Европското првенство во атлетика, одржано во Цирих, во август 2014 година, Пандев го освоил 29 место во квалификациите на трката на 200 метри. Тој настапил во првата квалификациона група, каде бил осми (последен), со време од 21,96 секунди, т.е. за 31 стотинка послабо од неговиот личен рекорд, истрчан во јули 2014. [2]
Во март 2015 година, Пандев ја претставувал Македонија на Европското атлетско првенство во сала, кое се одржало во Прага, каде настапил на трката на 60 метри.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пандев и Ристеска на ЕП во сала“, Утрински весник, година XVI, број 4725, четврток, 5 март 2015, стр. 19.
  2. „Пандев не го истрча својот најдобар резултат на ЕП“, Дневник, година XVIII, број 5542, петок, 15 август 2014, стр. 20.
  3. „Пандев и Ристеска на ЕП во сала“, Утрински весник, година XVI, број 4725, четврток, 5 март 2015, стр. 19.