Дрита Ислами

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дрита Ислами
Лични податоци
НационалностМакедонка
НародностАлбанка
Роден(а)1 август 1996 (1996-08-01) (26 г.)
Скопје,[1] Македонија
ЖивеалиштеСарај[1]
УстановаЕкономски факултет - Скопје[1]
Факултет за физичко образование, спорт и здравје - Скопје[1]

Дрита Ислами (родена на 1 август 1996 година) ― македонски женски тркач со пречки. Таа настапила на Летните олимписки игри 2016 во женската трка на 400 метри со пречки; нејзиното време од 1:01.18 во почетната рунда не ја квалификувало за полуфинале. Дрита Ислами е истовремено национален рекордер на Македонија на 400 метри со пречки.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Нашата најдобра атлетичарка Дрита Ислами: Студира втор факултет, рекорден е на тартанот и сонува за олимписка норма“. fakulteti.mk. 26 јуни 2021. Посетено на 11 септември 2021.
  2. „Drita Islami“. Rio 2016. Архивирано од изворникот на 15 август, 2016. Посетено на 11 септември 2021. Проверете ги датумските вредности во: |archive-date= (help)
  3. „Women's 400m Hurdles - Standings“. Rio 2016. Архивирано од изворникот на 5 септември 2016. Посетено на 11 септември 2021.