Македонија на Летните олимписки игри 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македонија на Олимписките игри

Знаме на Република Македонија
МОК-код  MKD
НОК Македонски олимписки комитет
Официјално мрежно место (македонски) (англиски)
На ОИ Летни олимписки игри 2012 во Лондон
Натпреварувачи 4 во 2 спортови
Знаменосец Марко Блажевски
Медали Злат.
0
Сребр.
0
Бронз.
0
Вкуп.
0
Олимписка историја (summary)
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008  • 2012  • 2016
Зимски олимпијади
1998 • 2002 • 2006 • 2010  • 2014
Други поврзани настапи
Југославија (1920–1988)
Независни учесници (1992)

Како самостојна држава Република Македонија по 9-ти пат учествувала на Олимписките игри (од кои 5 пати на Летните олимпијади). Прв настап забележила на Летните олимписки игри во 1996 година во Атланта.

Во Лондон Македонија ја претставувале 4 спортисти во 2 дисциплини, пливање и атлетика. Знамето на Македонија на свеченото отварање на игрите на 27 јули 2012 година ја носел пливачот Марко Блажевски.

Атлетика[уреди | уреди извор]

Македонија добила две специјални покани (англиски: wild card) за атлетските натпревари, во дисциплините 400м за мажи и жени.

Мажи
Атлетичар Дисциплина Квалификации Четвртфинале Полуфинале Финале
Резултат Пласман Резултат Пласман Резултат Пласман Резултат Пласман
Кристијан Ефремов 400 м 47,92 ЛР 7 во група 4 Не се пласирал
Жени
Атлетичарка Дисциплина Квалификации Четвртфинале Полуфинале Финале
Резултат Пласман Резултат Пласман Резултат Пласман Резултат Пласман
Христина Ристеска 400 м 1:00,86 7 (43/49) Не се пласирала

Пливање[уреди | уреди извор]

Мажи
Пливач Дисциплина Квалификации Полуфинале Финале
Време Пласман Време Пласман Време Пласман
Марко Блажевски 400 м мешано 4:32,38 34 Није се пласирао
Жени
Пливачка Дисциплина Квалификације Полуфинале Финале
Време Пласман Време Пласман Време Пласман
Симона Маринова 800 м слободно 9:28,41 35 Не се пласирала

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]