Македонија на Зимските олимписки игри 2002

Од Википедија — слободната енциклопедија

Македонија учествуваше на Зимките олимписки игри 2002 во Солт Лејк Сити, САД.

На игрите, македонските спортисти не освоија медал.

Учесници по спорт[уреди | уреди извор]

Спорт Мажи Жени Вкупно
Алпско скијање 1 0 1
Скијачко трчање 1 0 1
Вкупно(2) 2 0 2

Алпско скијање[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Дисциплина Резултати
1. трка 2. трка Вкупно Пласман
Дејан Пановски Слалом Није завршио
Велеслалом 1:20,48 (65) 1:18,30 (52) 1:38,78 52 / 57 (78)

Скијачко трчање[уреди | уреди извор]

Име Дисциплина Квалификации Четвртфинале Полуфинале Финале
Време Пласман Време Пласман Време Пласман Време Заостанување Пласман
Ѓоко Динески Спринт 3:29,29 64 Не се квалификува 64 / 71
30 км 1,33:33,9 22:02:9 68 /68 (78)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]