Дејан Пановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дејан Пановски
Роден/аАвстрија Фелдкирх, Австрија
Занимањеписател, политичар
Жанрроман

Дејан Пановски (Фелдкирх, Австрија, 1968 - ) е македонски писател и политичар [1].

Животопис[уреди | уреди извор]

Дејан Пановски работи во Министерството за животна средина и просторно планирање.

Членува во партијата ВМРО-ДПМНЕ и како нејзин претставник бил советник во Општина Охрид[2].

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Dies ultimus (роман, 1997)
  • Непростено (роман, 1998)

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Маринела Јовановиќ, Нада Филева: Мал охридски литературно-научен лексикон, Охрид, 2002
  2. Дејан Пановски не поднел апликација за градоначалнички кандидат

Надворешни врски[уреди | уреди извор]