Македонија на Зимските олимписки игри 2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македонските спортисти на церемонијата на свечено отворање

Македонија учестуваше на Зимските олимписки игри 2010 во Ванкувер, Канада со тројца спортисти.

Alpine skiing pictogram.svg Алпско скијање[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Категорија 1. трка 2. трка Вкупно
Време Место Време Место Време Место
Антонио Ристевски Велеслалом 1:24.29 55 1:27.61 53 2:51.90 53
Слалом не завршил

Cross country skiing pictogram.svg Скијачко трчање[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Athletes (Macedonia)“. Vancouver 2010 Winter Olympics and Paralympics. The Vancouver Organizing Committee for the 2010 Olympic and Paralympic Winter Games. Посетено на 3 февруари 2010.