Алпско скијање на Зимските олимписки игри 2010 - слалом за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алпско скијање на
Зимските олимписки игри 2010
Alpine skiing pictogram.svg
Спуст   мажи   жени
Суперкомбинација   мажи   жени
Супервелеслалом   мажи   жени
Велеслалом   мажи   жени
Слалом   мажи   жени
Квалификации

Натпреварите во слалом во алпско скијање во женска конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 27 февруари на патеката во Вислер.

Со почеток во 10:00 по локално време (UTC-8) се одржа првата трка, а со почеток во 13:45 втората.

Во конкуренција на 102 натпреварувачки од 56 земји, златниот медал го освои Џулијано Рацоли од Италија.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Италија Цулијано Рацоли Хрватска Ивица Костелиќ Шведска Андре Мирер

Надворешни врски[уреди | уреди извор]