Прејди на содржината

Росана Кироска

Од Википедија — слободната енциклопедија

Росана Кироска (22 јануари 1991) — македонска натпреварувачка во скијачко трчање која се натпреварува од 2004 година. Таа завршила на 77. место во 10 километарски настан на Зимските олимписки игри 2010 во Ванкувер.

На Светското првенство во нордиско скијање ФИС 2009 година во Либерец, Кироска завршила на 83. место во дисциплината поединечен спринт.

Таа има три победи во кариерата во помали настани до 5 км од 2007 година.