Дарко Дамјановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дарко Дамјановски
Роден 15 јули 1981 (1981-07-15) (42 г.)
Гостивар, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат учесник на ЗОИ 2006, 2010 и 2014
Занимање нордиски скијач

Дарко Дамјановски (Гостивар, 15 јули 1981) — македонски репрезентативец во биатлон и нордиско скијање.

Член е на скијачкиот клуб „Мирна Долина“ од Гостивар. Негов тренер бил Гојко Динески. Своето деби на значајни натпреварувања го имал на Европскиот куп во биатлон во Обертилијах, во дисциплината спринт бил 101-ви. Најдобар резултат во оваа серија постигнал во Банско во 2007 година, кога го освоил 22. место во спринт. На Европското првенство во биатлон во 2008 година во Нове Место на Моравје во Чешка, бил 75-ти на 20 км индивидуално мешано и 78-ми во спринт, а не ја завршил штафетната трка.

Во натпреварувањето за Светскиот куп во биатлон дебитирал во Оберхоф на 7 јануари 2009 при што се пласирал на 112. место во спринт. Во екот на сезоната 2008/09 на Светското првенство во биатлон во Пјонгчанг во Јужна Кореја, завршил на 96-тото место во сингл и 97-то во спринт. Во скијачко трчање Дамјановски учествувал од 2005 година. Првично настапувал само на ФИС трките во Алпскиот куп и Балканскиот куп. Во 2006 година учествувал на Олимписки игри во Торино во дисциплината скијачко трчање на 15 километри во класичен стил, каде завршил на 84. место. Во 2007 година учествувал во Марвово во рамките на ФИС Купот во трките на 5 и 10 км. Една година подоцна, на македонското првенство во скијачко трчање, го освоил сребрениот медал зад Александар Миленковиќ на 5 километри слободно, а бил четврт на 10 километри.

На военото светско првенство во 2008 година во Хохфилцен, се пласирал на 60-то место на 15 километри.

Во сезоната 2008/09 четири пати учествувал во натпреварувањето за Светскиот куп во скијачко трчање (1 поединечно и 3 пати во спринт), но без забележителни резултати.

На Зимските олимписки игри во Ванкувер во 2010 година, бил член на тричлената македонскиот тим. Се натпреварувал во дисциплината 15 км слободно и го освоил 85-то место во конкуренција на 96 натпреварувачи од 50 земји.

На Зимските олимписки игри во Сочи во 2014 година, бил повторно член на македонскиот тим. Се натпреварувал во дисциплините 15 км слободно при што го освоил 79-то место, и во дисциплината спринт, слободен стил во која се пласирал на 77-то место.[1]

Резултати на Зимските олимписки игри[уреди | уреди извор]

Олимписки игри Дисциплина Резултат
Време Заостанување Пласман / учесници
Торино 2006 15 km слободно 48:33,7 10:32,4 84 / 99
Ванкувер 2010 15 km слободно 41:48,2 8:11,9 85 /96
Сочи 2014 15 km слободно 79 /?
Сочи 2014 Спринт, слободен стил 76 /?

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Darko Damjanovski“. Olympics. Посетено на 12 февруари 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]