Алпско скијање на Зимските олимписки игри 2010 - велеслалом за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алпско скијање на
Зимските олимписки игри 2010
Alpine skiing pictogram.svg
Спуст   мажи   жени
Суперкомбинација   мажи   жени
Супервелеслалом   мажи   жени
Велеслалом   мажи   жени
Слалом   мажи   жени
Квалификации

Натпреварите во велеслалом во алпско скијање во машка конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 23 февруари на патеката во Вислер,[1].

Со почеток во 9:30 по локално време (UTC-8) се одржа првата трка, а со почеток во 13:00 втората.

Во конкуренција на 103 натпреварувачи од 60 земји, златниот медал го освои Швајцарецот Карло Јанка.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Швајцарија Карло Јанка Норвешка Кјетил Јансруд Норвешка Аксел Лунд Свиндал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. vancouver2010.com Archived 2009-06-09 на Wayback Machine - competition schedule by sport - Alpine skiing

Надворешни врски[уреди | уреди извор]