Македонија на Зимските олимписки игри 2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македонија на Олимписките игри

Знаме на Република Македонија
МОК-код  MKD
НОК Македонски олимписки комитет
Официјално мрежно место (македонски) (англиски)
На ОИ Зимски олимписки игри 2014 во Сочи
Натпреварувачи 3 во 2 спортови
Знаменосец Дарко Дамјановски[1]
Медали Злат.
0
Сребр.
0
Бронз.
0
Вкуп.
0
Олимписка историја (summary)
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008  • 2012  • 2016
Зимски олимпијади
1998 • 2002 • 2006 • 2010  • 2014
Други поврзани настапи
Југославија (1920–1988)
Независни учесници (1992)

Македонија ќе учествува на Зимските олимписки игри 2014 во Сочи, Русија од 7 до 23 февруари 2014. Македонската репрезентација се состои од три спортисти во два спорта.[2]

Алпско скијање[уреди | уреди извор]

Според објавената список на пријавени учесници на 20 јануари 2014 година, Македонија има еден натпреварувач во квалификациската фаза од ова натпреварување.[3]

Натпреварувач Категорија 1. трка 2. трка Вкупно
Време Место Време Место Време Место
Антонио Ристевски Велеслалом НЗ
Слалом 55.38 56 1:03.06 29 1:58.44 30

Нордиско трчање[уреди | уреди извор]

Според објавената список на пријавени учесници на 20 јануари 2014 година, Македонија има двајца натпреварувачи во квалификациската фаза од ова натпреварување.[3][4]

Далечина
Натпреварувач Дисциплина Финале
Време Задоцнување Место
Дарко Дамјановски 15 километри класично 48:34.9 +10:05.2 81
Марија Колароска 10 километри класично за жени 44:46,0 +16:28,2 74
Спринт
Натпреварувач Дисциплина Квалификации Четвртфинале Полуфинале Финале
Време Место Задоцнување Време Место Задоцнување Време Место Задоцнување Време Место Задоцнување
Дарко Дамјановски Спринт за мажи 4:08.56 78 +40.21 не се пласирал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Церемонија на отворање Сочи 2014 - Знаменосци“ (PDF). http://www.olympic.org/. Организациски комитет на ЗОИ 2014. 7 февруари 2014. Посетено на 7 февруари 2014. Надворешна врска во |website= (help)
  2. Токјај, Менекше (31 јануари 2014). „The region's Olympic delegations, at a glance“. Southeast European Times. Истанбул, Турција. Посетено на 2 февруари 2014.
  3. 3,0 3,1 „Summary of Quota allocation as per 20.01.2014“ (PDF). www.fis-ski.com. Меѓународна скијачка федерација. 20 јануари 2014. Посетено на 22 јануари 2014.
  4. Macedonian skier books Olympic Norm for Sochi, Macedonian International News Agency, петок, 15 март 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]