Македонија на Зимските олимписки игри 2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Македонија на Олимписките игри

Знаме на Македонија
МОК-код  MKD
НОК Македонски олимписки комитет
Официјално мрежно место
На ОИ Зимски олимписки игри 2014 во Сочи
Натпреварувачи 3 во 2 спортови
Знаменосец Дарко Дамјановски[1]
Медали Злат.
0
Сребр.
0
Бронз.
0
Вкуп.
0
Олимписка историја (summary)
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008  • 2012  • 2016  • 2020
Зимски олимпијади
1998 • 2002 • 2006 • 2010  • 2014  • 2018
Други поврзани настапи
Југославија (1920–1988)
Независни учесници (1992)

Македонија ќе учествува на Зимските олимписки игри 2014 во Сочи, Русија од 7 до 23 февруари 2014. Македонската репрезентација се состои од три спортисти во два спорта.[2]

Алпско скијање[уреди | уреди извор]

Според објавената список на пријавени учесници на 20 јануари 2014 година, Македонија има еден натпреварувач во квалификациската фаза од ова натпреварување.[3]

Натпреварувач Категорија 1. трка 2. трка Вкупно
Време Место Време Место Време Место
Антонио Ристевски Велеслалом НЗ
Слалом 55.38 56 1:03.06 29 1:58.44 30

Нордиско трчање[уреди | уреди извор]

Според објавената список на пријавени учесници на 20 јануари 2014 година, Македонија има двајца натпреварувачи во квалификациската фаза од ова натпреварување.[3][4]

Далечина
Натпреварувач Дисциплина Финале
Време Задоцнување Место
Дарко Дамјановски 15 километри класично 48:34.9 +10:05.2 81
Марија Колароска 10 километри класично за жени 44:46,0 +16:28,2 74
Спринт
Натпреварувач Дисциплина Квалификации Четвртфинале Полуфинале Финале
Време Место Задоцнување Време Место Задоцнување Време Место Задоцнување Време Место Задоцнување
Дарко Дамјановски Спринт за мажи 4:08.56 78 +40.21 не се пласирал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Церемонија на отворање Сочи 2014 - Знаменосци“ (PDF). http://www.olympic.org/. Организациски комитет на ЗОИ 2014. 7 февруари 2014. Посетено на 7 февруари 2014. Надворешна врска во |website= (help)
  2. Токјај, Менекше (31 јануари 2014). „The region's Olympic delegations, at a glance“. Southeast European Times. Истанбул, Турција. Посетено на 2 февруари 2014.
  3. 3,0 3,1 „Summary of Quota allocation as per 20.01.2014“ (PDF). www.fis-ski.com. Меѓународна скијачка федерација. 20 јануари 2014. Посетено на 22 јануари 2014.
  4. Macedonian skier books Olympic Norm for Sochi Архивирано на 21 септември 2013 г., Macedonian International News Agency, петок, 15 март 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]