Алпско скијање на Зимските олимписки игри 2014 - велеслалом за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алпско скијање на
Зимските олимписки игри 2014

Alpine skiing pictogram.svg
Велеслалом мажи жени
Слалом мажи жени
Спуст мажи жени
Супервелеслалом мажи жени
Суперкомбинација   мажи   жени

Велеслаломот за мажи на Зимските олимписки игри 2014 бил одржан на скијачкиот центар Роза Хутор близу Краснаја Полјана, Русија, на 19 февруари.[1]

Резултати[уреди | уреди извор]

Првата трка започнала во 11:00 часот[2], а втората трка во 14:30 часот.[3]

Место р.б. Име Земја Прва трка Место Втора трка Место Вкупно Разлика
1 7 Тед Лигети САД (2014) 1:21,08 1 1:24,21 14 2:45,29
Silver medal icon.svg 10 Стив Мисилие Франција (2014) 1:22,58 10 1:23,19 1 2:45,77 +0,48
Bronze medal icon.svg 1 Алексис Пинтуро Франција (2014) 1:22,44 6 1:23,49 2 2:45,93 +0,64
4 3 Марсел Хиршер Австрија (2014) 1:22,47 7 1:23,76 5 2:46,23 +0,94
5 28 Онджеј Банк Чешка (2014) 1:22,01 2 1:24,28 15 2:46,29 +1,00
6 18 Матијас Мајер Австрија (2014) 1:22,41 4 1:23,93 9 2:46,34 +1,05
7 8 Бенјамин Рајх Австрија (2014) 1:22,67 13 1:23,68 4 2:46,35 +1,06
8 2 Феликс Нојројтер Германија (2014) 1:22,51 8 1:24,08 11 2:46,59 +1,30
9 5 Томас Фанара Франција (2014) 1:22,41 4 1:24,32 16 2:46,73 +1,44
10 21 Хенрик Кристоферсен Норвешка (2014) 1:22,71 14 1:24,08 11 2:46,79 +1,50
11 24 Лука де Алипрандини Италија (2014) 1:23,08 19 1:23,83 7 2:46,91 +1,62
12 6 Фриц Допфер Германија (2014) 1:22,59 11 1:24,38 17 2:46,97 +1,68
13 23 Карло Јанка Швајцарија (2014) 1:22,52 9 1:24,52 19 2:47,04 +1,75
14 19 Матс Олсон Шведска (2014) 1:23,01 18 1:24,05 10 2:47,06 +1,77
15 22 Тим Џитлоф САД (2014) 1:23,23 21 1:23,90 8 2:47,13 +1,84
16 15 Леиф Кристијан Ауген Норвешка (2014) 1:23,58 23 1:23,57 3 2:47,15 +1,86
17 20 Давиде Симончели Италија (2014) 1:22,35 3 1:25,00 23 2:47,35 +2,06
18 9 Филип Шергхофер Австрија (2014) 1:22,83 15 1:24,63 20 2:47,46 +2,17
19 40 Џеред Голдберг САД (2014) 1:23,66 27 1:23,82 6 2:47,48 +2,19
20 16 Боде Милер САД (2014) 1:23,64 26 1:24,18 13 2:47,82 +2,53
21 35 Саму Торсти Финска (2014) 1:23,59 25 1:24,38 17 2:47,97 +2,68
22 30 Адам Зампа Словачка (2014) 1:23,13 20 1:25,28 26 2:48,41 +3,12
23 31 Зан Крањец Словенија (2014) 1:23,82 29 1:24,66 21 2:48,48 +3,19
24 12 Матје Февр Франција (2014) 1:23,53 22 1:25,90 28 2:49,43 +4,14
25 36 Тревор Филп Канада (2014) 1:24,38 31 1:25,17 25 2:49,55 +4,26
26 34 Сергеј Мајтаков Русија (2014) 1:23,75 28 1:25,92 29 2:49,67 +4,38
27 25 Ивица Костелиќ Хрватска (2014) 1:23,87 30 1:25,81 27 2:49,68 +4,39
28 46 Мауро Кавизел Швајцарија (2014) 1:23,58 23 1:26,17 34 2:49,75 +4,46
29 33 Филип Браун Канада (2014) 1:24,82 32 1:25,09 24 2:49,91 +4,62
30 27 Џино Кавизел Швајцарија (2014) 1:25,45 35 1:24,95 22 2:50,40 +5,11
31 63 Мартин Враблик Чешка (2014) 1:24,83 33 1:26,01 30 2:50,84 +5,55
32 39 Андреас Зампа Словачка (2014) 1:25,54 36 1:26,08 32 2:51,62 +6,33
33 48 Морган Прајди Канада (2014) 1:25,95 39 1:26,01 30 2:51,96 +6,67
34 38 Себастијан Бриговиќ Хрватска (2014) 1:25,82 38 1:26,43 35 2:52,25 +6,96
35 41 Владислав Новиков Русија (2014) 1:25,68 37 1:26,97 37 2:52,65 +7,36
36 74 Паул де ла Куеста Шпанија (2014) 1:27,13 45 1:26,13 33 2:53,26 +7,97
37 47 Клемен Коси Словенија (2014) 1:26,61 43 1:26,75 36 2:53,36 +8,07
38 67 Марк Оливерас Андора (2014) 1:26,40 41 1:27,34 39 2:53,74 +8,45
39 43 Доминик Демшар Австралија (2014) 1:26,47 42 1:27,30 38 2:53,77 +8,48
40 44 Кристијан Хавиер Симари Биркнер Аргентина (2014) 1:26,02 40 1:27,89 40 2:53,91 +8,62
41 53 Јунг Донг-Хиун Јужна Кореја (2014) 1:26,72 44 1:28,54 41 2:55,26 +9,97
42 73 Марко Пфифнер Лихтенштајн (2014) 1:27,64 46 1:29,08 44 2:56,72 +11,43
43 49 Кристапс Звејникс Латвија (2014) 1:27,80 47 1:29,50 46 2:57,30 +12,01
44 50 Адам Барвус Нов Зеланд (2014) 1:28,51 49 1:28,89 43 2:57,40 +12,11
45 62 Ворен Камингс Смит Естонија (2014) 1:28,25 48 1:29,17 45 2:57,42 +12,13
46 83 Арман Серебракијан Ерменија (2014) 1:29,59 54 1:28,81 42 2:58,40 +13,11
47 64 Адам Ламхамеди Мароко (2014) 1:29,27 51 1:29,96 48 2:59,23 +13,94
48 69 Александру Барбу Романија (2014) 1:29,47 52 1:29,77 47 2:59,24 +13,95
49 75 Марко Рудиќ Босна и Херцеговина (2014) 1:29,55 53 1:30,40 49 2:59,95 +14,66
50 79 Норберт Фаркас Унгарија (2014) 1:29,77 55 1:31,56 50 3:01,33 +16,04
51 60 Мохамад Кијадарбандсари Иран (2014) 1:30,12 56 1:32,01 52 3:02,13 +16,84
52 88 Костас Сикарас Грција (2014) 1:30,75 59 1:31,58 51 3:02,33 +17,04
53 59 Патрик Брахнер Азербејџан (2014) 1:31,32 60 1:32,31 53 3:03,63 +18,34
54 78 Масимилијано Валкареги Грција (2014) 1:30,72 58 1:33,64 56 3:04,36 +19,07
55 80 Хосеин Савех-Шемшаки Иран (2014) 1:32,35 62 1:32,87 55 3:05,22 +19,93
56 86 Еинар Кристгеирсон Исланд (2014) 1:32,90 63 1:32,55 54 3:05,45 +20,16
57 90 Лук Стејн Зимбабве (2014) 1:32,20 61 1:34,35 59 3:06,55 +21,26
58 84 Жонатан Лонги Бразил (2014) 1:33,03 64 1:33,69 57 3:06,72 +21,43
59 96 Бринјар Гудмундсон Исланд (2014) 1:33,58 65 1:36,03 61 3:09,61 +24,32
60 94 Дмитро Мицак Украина (2014) 1:34,22 67 1:37,18 64 3:11,40 +26,11
61 100 Евгениј Тимофеев Киргистан (2014) 1:34,65 68 1:37,07 63 3:11,72 +26,43
62 101 Тарик Хаџиќ Црна Гора (2014) 1:36,55 71 1:35,84 60 3:12,39 +27,10
63 99 Рокас Завекас Литванија (2014) 1:36,06 70 1:36,98 62 3:13,04 +27,75
64 104 Константинос Папамихаел Кипар (2014) 1:35,74 69 1:37,37 66 3:13,11 +27,82
65 98 Канес Сухаритакул Тајланд (2014) 1:37,82 73 1:37,24 65 3:15,06 +29,77
66 61 Кјунг Сунг Хјун Јужна Кореја (2014) 1:34,03 66 1:41,17 70 3:15,20 +29,91
67 107 Артем Воронов Узбекистан (2014) 1:37,09 72 1:38,36 68 3:15,45 +30,16
68 93 Емре Симсек Турција (2014) 1:40,26 76 1:37,38 67 3:17,64 +32,35
69 102 Александер Мохбат Либан (2014) 1:38,96 75 1:38,89 69 3:17,85 +32,56
70 108 Манфред Етл Рејес Перу (2014) 1:47,05 78 1:33,91 58 3:20,96 +35,67
71 103 Мухамад Карим Пакистан (2014) 1:43,44 77 1:43,97 71 3:27,41 +42,12
72 106 Химаншу Такур Индија (2014) 1:47,86 79 1:49,69 72 3:37,55 +52,26
14 Роберто Нани Италија (2014) 1:22,65 12 ДНФ      
4 Манфред Мелг Италија (2014) 1:22,93 17 ДНФ      
17 Кјетил Јансруд Норвешка (2014) 1:22,91 16 ДНФ      
32 Степан Зуев Русија (2014) 1:24,90 34 ДНФ      
71 Рос Пераудо Австралија (2014) 1:29,07 50 ДНФ      
91 Артур Хансе Португалија (2014) 1:30,52 57 ДНФ      
89 Жанг Јусин Кина (2014) 1:38,45 74 ДНФ      
26 Дидје Дефаго Швајцарија (2014) ДНФ          
29 Криштоф Крижл Чешка (2014) ДНФ          
37 Павел Трихичев Русија (2014) ДНФ          
42 Филип Зубчиќ Хрватска (2014) ДНФ          
45 Оливие Жено Монако (2014) ДНФ          
51 Феран Тера Шпанија (2014) ДНФ          
52 Себастијано Гасталди Аргентина (2014) ДНФ          
54 Евгенио Кларо Чиле (2014) ДНФ          
55 Парк Је-Јун Јужна Кореја (2014) ДНФ          
56 Јоан Верду Санчез Андора (2014) ДНФ          
57 Стефан Присадов Бугарија (2014) ДНФ          
58 Алекс Пуенте Тасијас Шпанија (2014) ДНФ          
65 Хорхе Биркнер Кетелхон Аргентина (2014) ДНФ          
66 Хенрик фон Апен Чиле (2014) ДНФ          
68 Пол Карерас Шпанија (2014) ДНФ          
70 Марко Вукиќевиќ Србија (2014) ДНФ          
72 Алекс Бенијаиѕе Грузија (2014) ДНФ          
76 Иасон Абрамашвили Грузија (2014) ДНФ          
77 Мартинс Онскулис Латвија (2014) ДНФ          
81 Игор Лајкерт Босна и Херцеговина (2014) ДНФ          
82 Антонио Ристевски Македонија (2014) ДНФ          
85 Јуриј Данилочкин Белорусија (2014) ДНФ          
95 Конор Лин Ирска (2014) ДНФ          
97 Дау Траверс Кајмански Острови (2014) ДНФ          
109 Антонио Хосе Пардо Андрета Венецуела (2014) ДНФ          
13 Маркус Сандел Финска (2014) ДНФ          
11 Штефан Лујц Германија (2014) ДСК          
105 Винченцо Микелоти Сан Марино (2014) ДСК          
87 Ерјон Тола Албанија (2014) ДНС          
92 Вирџил Вандепут Израел (2014) ДНС          

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Распоред на натпреварувањето“. Организациски комитет. Посетено на 21 декември 2013.
  2. Резултати од Првата трка
  3. Крајни резултати