Прејди на содржината

Ивица Костелиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Костелиќ во 2010 година

Ивица Костелиќ ( pronounced [Ʋижица ˈkɔstɛlitɕ] ; роден на 23 ноември 1979 година) е поранешен хрватски скијач во категоријата алпско скијање на Светскиот куп. Специјализирал слалом и алпска комбинација, но исто така бил и еден од ретките натпреварувачи во скијање во алпскиот Мундијал кој можел да освои бодови во сите дисциплини. Тој е брат на шампионката во скијање Јаница Костелиќ. Во својата кариера негов тренер бил неговиот татко Анте Костелиќ, како и Кристијан Гедина и Томислав Крстишевиќ.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Зимски олимписки игри
Претходник
Јаков Фак
Flagbearer for Croatia
Sochi 2014
Наследник
Натко Зрнчиќ-Дим