Марсел Хиршер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марсел Хиршер
Алпски скијач
Хиршер во 2018
ДисциплиниСлалом, велеслалом,
Супервелеслалом, Алпска комбинација
КлубСкијачки клуб Анаберг
Роден(а)2 март 1989(1989-03-02)(35 г.)
Халајн,
Салцбург, Австрија
Висина1.73 м
Деби на Светскиот куп17 март 2007
(на 18 години)
Пензиониран4 септември 2019 (на 30 години)
Мрежна страницаmarcelhirscher.at
Olympics
Екипи3 – 2010, 2014, 2018
Медали3 (2 gold)
World Championships
Екипи5 – (2009, 2013, 2015, 2017, 2019)
Медали11 (7 gold)
Светски куп
Сезони12  – (2008–2019)
Победи67
Подиуми138
Севкупни титули8 – (2012–2019)
Дисциплински титули12 – (6 СЛ, 6 ВС)

Марсел Хиршер (германски:Marcel Hirscher; роден на 2 март 1989) [1] е поранешен австриски скијач,[2] Тој е двократен олимписки шампион од 2018 (комбинација, велеслалом), 7-кратен светски шампион (рекордни во машка конкуренција заедно со Тони Зејлер), 8-кратен победник на Светскиот куп во генералниот пласман по ред,[3] победник на 67 етапи од Светскиот куп (на второ место по бројот на победи во историјата на Светскиот куп за мажи по Ингемар Стенмарк).[4]

Хиршер бил специјалист за техничките дисциплини (слалом и велеслалом), а поретко се натправувал и во комбинација и повремено во супервелеслалом. Поради рекордниот број на титули и долгогодишната доминација во слалом и велеслалом, многумина, меѓу кои и и неговите поранешни ривали Хенрик Кристоферсен, Кјетил Јансруд и Алексис Пинтураул, го сметаат за најдобриот алпски скијач во историјата.[5][6][7] Пет пати ја добил наградата за спортист на годината во Австрија (2012, 2015, 2016, 2017, 2018).

Кариера[уреди | уреди извор]

Хиршер дебитирал на Светскиот куп во март 2007 год. На Зимските олимписки игри 2010 година, Хиршер се пласирал на четвртото место во велеслалом и на петто место во слалом. На Светското првенство во 2009 година се пласирал на четвртото место во велеслалом, а поради скршеница на зглобот непосредно пред Светското првенство во 2011 година, ја пропуштил цела сезона во 2011 година.[8]

По повредата, Хиршер имал извонредна сезона ако се земат предвид победите во 2012 година (9 победи и вкупно 14 подиуми), сите остварени во двете технички дисциплини (и едно трето место на последната супервелеслаломска трка во сезоната). Ги освоил титулите во Светскиот куп во генерален пласман и велеслалом, а во слалом се пласирал на третото место.[9]

Во октомври 2012 година, на Хиршер му била доделена наградата Skieur d'Or [10] од членовите на Меѓународната асоцијација на скијачки новинари за неговите настапи во текот на претходната сезона.

Хиршер во Хинтерстодер на 11 јануари 2008 година

Хиршер повторно ја освоил титулата во генерален пласман на Светскиот куп во 2013 година со 6 победи; ја освоил и титулата во слалом а бил вицешампион во велеслалом.[11] Хиршер 18 пати се искачил на подиумот од вкупно 19 трки во двете технички дисциплини. Единствената не успеал да заврши на подиумот на велеслаломот во Аделбоден. Во таа трка Хиршер водел по првото возење, ја зголемил својата предност на преку една секунда во второто возење, но за малку ќе паднел на само неколку порти пред финишот, со што ја испуштил победата и се пласирал на 16-тото место. Тој станал прв скијач во машка конкуренција кој ја задржал титулата во генерален пласман на Светскиот куп по неговиот колега Австриецот Стефан Еберхартер во 2002 и 2003 година [12] и првиот кој ја освоил три години по ред по Американецот Фил Маре кој го направил тоа во 1981, 1982 и 1983 година.

Во 2015 година, Хиршер доминирал во велеслалом со 5 победи,[13] и по втор пат ја освоил титулата во велеслалом. По победата во слалом во Загреб [14] тој станал најуспешен австриски машки скијач во слалом во Светскиот куп, надминувајќи го Бенџамин Раих. Во последната трка од сезоната во Мерибел, ја достигнал негативата од 55 поени во поредокот и го освоил својот 16-ти слалом во Светскиот куп, а со тоа ја освоил и титулата во слалом трета година по ред.[15] Хиршер стана првиот машки алпски скијач кој четири пати по ред ја освоил титулата во генерален пласман на Светскиот куп.

Хиршер во февруари 2017 година (ФИС Светско првенство во алпско скијање 2017 година)

Во 2016 година, по победата во Бивер Крик, Колорадо, Хиршер станал најуспешниот австриски машки скијач на Светскиот куп во велеслалом, и ги престигнал Бенџамин Раих и Херман Маер. Со победата во велеслалом во Алта Бадија, Италија (неговата 3-та последователна победа таму), тој стана најуспешниот австриски скијач на Светскиот куп во велеслалом, претекнувајќи ја Анемари Мозер-Прол. Со победата во велеслалом во Крањска Гора, Словенија Хиршер ја заверил титулата во велеслалом на една трка пред крајот. За да ја заокружи неверојатната сезона со 8 победи и 19 подиуми, Хиршер ја освоил и титулата во генерален пласман на Светски куп, негова 5-та последователна титула, подвиг кој не бил претходно постигнат од машки скијач. Хиршер е единствен австриски машки скијач кој победил на сите трки во сезоната и освоил 30,9% (1.795 од 5.804) од поените за австриската репрезентација.

На 13 ноември во Леви, Финска, Хиршер победил на првиот слалом во сезоната 2017 и се изедначил со вкупно 40 победи со Пирмин Цурбриген, и се изедначил на 5-тото место во поредокот. Тој, исто така, по 93-ти пат се искачил на подиумот, и го надминал Бенџамин Раих. На 18 декември победил на четвртиот велеслалом во сезоната во Алта Бадија, (на трите претходни трки завршувал на второто место), и го израмнил рекордот на Алберто Томба од 4 победи во Алта Бадиа. На 7 јануари Хиршер со второто место во велеслалом во Аделбоден го освоил својот 100-ти подиум од 191 старт. На 29 јануари Хиршер победил во велеслалом во Гармиш, и ја постигнал својата 20-та победа во велеслалом и 43-та победа во Светскиот куп, а со тоа ја постигнал и 100-тата победа за Австрија во велеслалом во машка конкуренција.[16]

На 4 март во Крањска Гора, Словенија, Хиршер ја освоил својата трета GS трка во сезоната и со неа ја обезбедил својата 4-та титула GS Светски куп и 6-та титула во Светскиот куп; единствениот машки скијач во историјата кој го направил тоа.[17] Еден ден подоцна Хиршер завршил четврти во слалом и со тоа ја обезбедил својата четврта титула во слалом во Светскиот куп.[18]

Почетокот на сезоната 2018 се очекуваше да биде потежок бидејќи Хиршер доживеа фрактура на левиот зглоб за време на првиот ден од обуката за снег на 17 август. За среќа, првата трка од сезоната во Зелден беше откажана поради силните ветрови, давајќи му на Хиршер уште неколку недели да закрепне. Тој донел одлука во последен момент да се трка на слаломот во Леви на 12 ноември и го освоил 17-тото место. Следната техничка трка беше GS во Вал д'Изер на 9 декември и Хиршер дојде на третото место. Следниот ден победи во слаломот.

На 17 декември 2017 година, победи на велеслаломската трка во Алта Бадија, негова петта последователна победа таму, и го надминувал Ивица Костелиќ, кој го освоил Кицбиел во алпска комбинација 4 пати по ред.

На 4 јануари 2018 година, Хиршер по 5-тата победа во слалом во Загреб таа сезона, а со тоа и по неговата 50-та победа во Светскиот куп, се изедначил во вкупен број на победи со легендарниот скијач во технички дисциплини Алберто Томба. На 23 јануари, со својата 9-та победа сезоната во ноќниот слалом во Шладминг, Хиршер со 54-те победи во Светскиот куп се израмнил со неговиот сонародник, австриската скијачка легенда Херман Маер.

На Зимските олимписки игри во Пјонгчанг 2018 година, Хиршер освоил злато во алпска комбинација. Не ја очекувал победата, поради малкуте тренинзи во спуст по повредата на скочниот зглоб пред почетокот на сезоната.[19] Пет дена подоцна освоил златото и во велеслалом за 1,27 секунди пред второпласираниот скијач, што е победа со најголема разлика во велеслалом на Зимските олимписки игри по 1968 година.[20][21]

По Олимпијадата, со победата во Крањска Гора, Словенија го освоил кристалниот глобус во слалом по 5-ти пат, а кристалниот глобус во генерален пласман седми пат по ред. Со златните медали од Олимпијадата и освоените кристални глобуси избил на врвот на вечната листа на најдобри алпски скијачи на сите времиња.

На финалето на Светскиот куп во Оре на 17 март, Хиршер победил на трката во велеслалом и го израмнил рекордот на најмногу победи во една сезона со легендите за алпско скијање Ингемар Стенмарк и Херман Мајер од вкупно 13 победи. Слаломската трка следниот ден била откажана поради силен ветар, а Хиршер не добил можност да постави нов рекорд. Хиршер започнал 245 трки од Светскиот куп, победил на 67 од нив, (27%), има 138 подиуми (56%) и завршил 73% од своите трки во првите 10 натпреварувачи.[22]

Во декември 2018 година Хиршер со неговата 63-та победа во Светскиот куп го надминал рекордот на Анемари Мозер-Прел.[23] На Светскиот куп во 2018 година победил 14 пати со што го соборил рекордот за најмногу победи во Светскиот куп во една календарска година поставен од Ингемар Стенмарк, но набрзо Микаела Шифрин поставила нов рекорд со 15-тата победа во Светскиот куп во 2018 година.[24] Во 2018 Л'Екип го прогласил за шампион на шампионите, а Еуроспорт за спортист на годината.[7]

На 13 јануари 2019 година победил на трката во слалом во Аделбоден и ја остварил 9-тата победа во Светскиот куп и 16-тиот подиум, рекорд во машка конкуренција во еден скијачки центар.[25] На Светското првенство во алпско скијање 2019 година во Аре во февруари, Хиршер го освоил седмото злато на Светските првенства, и се изедначил со сонародникот Тони Зејлер по број на освоени злата на Светските првенства.

На 4 септември 2019 година, Марсел Хиршер го објави своето повлекување од алпското скијање.[26][27] По повлекувањето, Хиршер станал водител во австриско ТВ шоу.[28]

Резултати од Светскиот куп[уреди | уреди извор]

Сезонски титули[уреди | уреди извор]

Сезона
Дисциплина
2012 Генерален
Велеслалом
2013 Генерален
Слалом
2014 Генерален
Слалом
2015 Генерален
Велеслалом
Слалом
2016 Генерален
Велеслалом
2017 Генерален
Велеслалом
Слалом
2018 Генерален
Велеслалом
Слалом
2019 Генерален
Велеслалом
Слалом

Пласман во сезоната[уреди | уреди извор]

Сезона
Возраст Генерален пласман Слалом Велеслалом Супервелеслалом Спуст Алпска Комбинација Вкупно поени
2008 година 18 51 15 60  –  –  – 167
2009 19 14 9 14 52  – 10 520
2010 20 6 8 6 34  – 12 691
2011 21 15 5 10  –  –  – 469
2012 22 3 27  –  – 1355
2013 23 2  –  –  – 1535
2014 24 2 31  – 8 1222
2015 25 24  – 6 1448
2016 26 2 6  –  – 1795
2017 27 25  – 5 1599
2018 28 33  –  – 1620
2019 29  –  – 5 1546

Резултати од светските првенства[уреди | уреди извор]

година
Возраст Слалом Џинот</br> Слалом
Супер Г Надолнина Комбинирани Тимски настан
2009 година 19 DSQ1 4 - - DNF2 <i id="mwBWQ">откажано</i>
2011 година 21 повреден: не се натпреваруваше
2013 година 23 1 2 - - - 1
2015 година 25 DNF2 2 - - 1 1
2017 година 27 1 1 21 - 2 5
2019 година 29 1 2 - - - -

Олимписки резултати[уреди | уреди извор]

година
Возраст Слалом Џинот</br> Слалом
Супер Г Надолнина Комбинирани
2010 година 20 5 4 - - -
2014 година 24 2 4 - - -
2018 година 28 DNF1 1 - - 1

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Светски куп во скијање Најмногу подиуми и Топ 10 резултати

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „FIS profile“. Fis-ski.com. Архивирано од изворникот на 27 October 2010. Посетено на 18 March 2014.
 2. „Olympic skiing champion Hirscher retires at 30“. 4 September 2019.
 3. „Marcel Hirscher writes himself into history books with giant slalom victory“. CBC Sports. The Associated Press. 4 March 2017. Посетено на 4 March 2017.
 4. „Marcel Hirscher“. www.redbull.com. Посетено на 2020-12-31.
 5. „Abrahamson: Marcel Hirscher, the all-time best, finally gets his gold“. nbcolympics.com. Архивирано од изворникот на 21 February 2018. Посетено на 21 February 2018.
 6. Maese, Rick (18 February 2018). „The best skiers in the world agree: Marcel Hirscher is THE best skier in the world“. Посетено на 21 February 2018.
 7. 7,0 7,1 Hodgetts, Rob (18 February 2019). „Marcel Hirscher: The greatest ski racer of all time?“. cnn.com. Посетено на 8 March 2019.
 8. uk.eurosport.yahoo.com – Hirscher wins Beaver Creek giant slalom – 4 December 2011
 9. „Marcel Hirscher wins overall title“. ESPN. Associated Press. 17 March 2012. Архивирано од изворникот на 19 September 2010. Посетено на 21 August 2012.
 10. „Skieur d'Or Award“. Snow Kings. Архивирано од изворникот на 19 September 2010. Посетено на 26 October 2012.
 11. Manuele Lang (14 March 2013). „Alpine skiing: Hirscher assured of overall World Cup“. Reuters. Архивирано од изворникот на 19 September 2010.
 12. „Alpine Skiing“. Fis-Ski. 14 March 2014. Архивирано од изворникот на 17 October 2013. Посетено на 18 March 2014.
 13. „The Hirscher show at Garmisch GS“. Ski Racing.com. March 2015. Архивирано од изворникот на 22 March 2015. Посетено на 22 March 2015.
 14. „Hirscher makes it a hat trick in Zagreb“. Ski Racing.com. 6 January 2015. Архивирано од изворникот на 22 March 2015. Посетено на 22 March 2015.
 15. „Hirscher skis for win, globe over Neureuther in Meribel“. Ski Racing.com. 22 March 2015. Архивирано од изворникот на 22 March 2015. Посетено на 22 March 2015.
 16. „Hirscher takes extraordinary win in Garmisch GS | Skiracing.com“. www.skiracing.com. 29 January 2017. Архивирано од изворникот на 29 January 2017. Посетено на 29 January 2017.
 17. „Hirscher overwhelmed by record 6th overall World Cup title“. 4 March 2017. Посетено на 21 February 2018.
 18. „ABC News“. ABC News. Посетено на 21 February 2018.
 19. „Marcel Hirscher of Austria Grabs Elusive Gold Medal“. New York Times. 13 February 2018. Посетено на 14 February 2018.
 20. „Giant Slalom: Marcel Hirscher Easily Wins 2nd Olympic Gold Medal“. New York Times. 18 February 2018. Посетено на 19 February 2018.
 21. „Marcel Hirscher makes Olympic history with second gold“. CNN. 18 February 2018. Посетено на 19 February 2018.
 22. „HIRSCHER Marcel - Athlete Information“.
 23. „Marcel Hirscher becomes Austria's most decorated World Cup skier“. NBCSports.com. 20 December 2018. Посетено на 28 December 2018.
 24. Willemsen, Eric (29 December 2018). „American Mikaela Shiffrin wins record 36th World Cup slalom“. APNews.com. Посетено на 29 December 2018.
 25. „Hirscher sets World Cup record with ninth Adelboden victory“. uk.sports.yahoo.com. 13 January 2019.
 26. Pete Sharland (4 September 2019). „Skiing legend Marcel Hirscher confirms retirement“. Eurosport (англиски). Посетено на 4 September 2019.
 27. Rob Hodgetts (4 September 2019). „Austrian ski racing great Marcel Hirscher retires“. CNN (англиски). Посетено на 4 September 2019.
 28. „Marcel Hirscher: What the Ski Superstar Does After the End of His Career“. www.ispo.com (англиски). Архивирано од изворникот на 2020-12-17. Посетено на 2020-12-31.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]