Алпско скијање на Зимските олимписки игри 2014 - супервелеслалом за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алпско скијање на
Зимските олимписки игри 2014

Alpine skiing pictogram.svg
Велеслалом мажи жени
Слалом мажи жени
Спуст мажи жени
Супервелеслалом мажи жени
Суперкомбинација   мажи   жени

Супервелеслаломот за жени на Зимските олимписки игри 2014 бил одржан на скијачкиот центар Роза Хутор близу Краснаја Полјана, Русија, на 15 февруари.[1] Ана Фенингер од Австрија ја освоил трката, освојувајќи го првиот олимписки медал. Марија Хефл-Риш од Германија го освоила сребрениот медал, а Никол Хосп од Австрија завршила трета. Од медалистите во 2010 година, учествувала само Тина Мазе и завршила на петтото место.[2]

Патеката на трката била 2,1 км долга со вертикален пад од 615 метри. Температурата на стартот на 1.580 метри била 7°С.[2]

Осумнаесет од 49 натпреварувачки не ја завршиле трката, вклучувајќи седум од првите осум скијачки на патеката.[2][3]

Резултати[уреди | уреди извор]

Трката започнала во 11:00 часот.[4]

Место р.б. Име Земја Време Разлика
1 18 Ана Фенингер Австрија (2014) 1:25,52
Silver medal icon.svg 22 Марија Хефл-Риш Германија (2014) 1:26,07 +0,55
Bronze medal icon.svg 16 Никол Хосп Австрија (2014) 1:26,18 +0,66
4 20 Лара Гут Швајцарија (2014) 1:26,25 +0,73
5 19 Тина Мазе Словенија (2014) 1:26,28 +0,76
6 30 Fränzi Aufdenblatten Швајцарија (2014) 1:26,79 +1,27
7 9 Фабјен Зутер Швајцарија (2014) 1:26,89 +1,37
8 14 Џулија Манкузо САД (2014) 1:27,04 +1,52
9 15 Викторија Ребенсбург Германија (2014) 1:27,08 +1,56
10 10 Надија Фанкини Италија (2014) 1:27,20 +1,68
11 13 Регина Штерц Австрија (2014) 1:27,52 +2,00
11 12 Верена Штуфер Италија (2014) 1:27,52 +2,00
13 23 Илка Штухец Словенија (2014) 1:27,69 +2,17
14 24 Лоте Смисет Сејерстед Норвешка (2014) 1:27,80 +2,28
15 35 Едит Миклос Унгарија (2014) 1:27,87 +2,35
16 28 Маруша Ферк Словенија (2014) 1:28,19 +2,67
17 33 Клара Кжижова Чешка (2014) 1:28,30 +2,78
18 2 Лин Смит САД (2014) 1:28,38 +2,86
19 27 Рагнилд Мовинкел Норвешка (2014) 1:28,53 +3,01
20 31 Мари Пјер Префонтен Канада (2014) 1:28,67 +3,15
21 39 Сара Хектор Шведска (2014) 1:28,71 +3,19
22 42 Барбара Канторова Словачка (2014) 1:28,91 +3,39
23 34 Чеми Алкот Велика Британија (2014) 1:29,14 +3,62
24 32 Елена Јаковишина Русија (2014) 1:29,38 +3,86
25 43 Катерина Паулатова Чешка (2014) 1:30,17 +4,65
26 40 Макарена Симари Биркнер Аргентина (2014) 1:31,10 +5,58
27 50 Богдана Мацоцка Украина (2014) 1:31,58 +6,06
28 47 Ана Береч Унгарија (2014) 1:33,07 +7,55
29 45 Хелга Марија Вилхјалмсдотир Исланд (2014) 1:33,42 +7,90
30 44 Ања Моника Каил Романија (2014) 1:33,73 +8,21
31 49 Агнезе Аболтина Латвија (2014) 1:36,10 +10,58
17 Тина Вајратер Лихтенштајн (2014) ДНС
1 Каролина Руиз Кастилјо Шпанија (2014) ДНФ
3 Даниела Меригети Италија (2014) ДНФ
4 Џесика Линдел-Викарби Шведска (2014) ДНФ
5 Мари Мишел Гањон Канада (2014) ДНФ
6 Мари Маршан-Арвие Франција (2014) ДНФ
7 Лорен Рос САД (2014) ДНФ
8 Кајса Клинг Шведска (2014) ДНФ
11 Доминик Жизен Швајцарија (2014) ДНФ
21 Елизабет Гергл Австрија (2014) ДНФ
25 Лариса Јуркив Канада (2014) ДНФ
26 Франческа Марсалја Италија (2014) ДНФ
36 Марија Бедарева Русија (2014) ДНФ
37 Каролина Чрапек Полска (2014) ДНФ
38 Грета Смал Австралија (2014) ДНФ
29 Стејси Кук САД (2014) ДНФ
41 Марина Гонсјеница-Даниел Полска (2014) ДНФ
46 Марија Шканова Белорусија (2014) ДНФ
48 Кристина Салова Словачка (2014) ДНФ

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Распоред на натпреварувањето“. Организациски комитет. Посетено на 21 декември 2013.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Супервелеслалом за жени“ (PDF). Сочи, Русија: FIS. Официјални резултати. 15 февруари 2014. Посетено на 15 февруари 2014.
  3. Минц, Џоф (15 февруари 2014). „Fenninger, Hoefl-Riesch and Hosp survive DNFs for medals in SG“. Ski Racing. Посетено на 15 февруари 2014.
  4. Завршни резултати