Алпско скијање на Зимските олимписки игри 2014 - суперкомбинација за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алпско скијање на
Зимските олимписки игри 2014

Alpine skiing pictogram.svg
Велеслалом мажи жени
Слалом мажи жени
Спуст мажи жени
Супервелеслалом мажи жени
Суперкомбинација   мажи   жени

Суперкомбинација за жени на Зимските олимписки игри 2014 била одржана на скијачкиот центар Роза Хутор близу Краснаја Полјана, Русија, на 10 февруари.[1]

Резултати[уреди | уреди извор]

Трката во спуст започнала во 08:00[2], а трката во слалом започнала во 12:00.[3]

Место р.б. Име Земја Спуст Место Слалом Место Вкупно Разлика
1 20 Марија Хефл-Риш Германија (2014) 1:43,72 5 50,90 3 2:34,62
Silver medal icon.svg 16 Никол Хосп Австрија (2014) 1:43,95 8 51,07 4 2:35,02 +0,40
Bronze medal icon.svg 22 Џулија Манкузо САД (2014) 1:42,68 1 52,47 13 2:35,15 +0,53
4 17 Тина Мазе Словенија (2014) 1:43,54 3 51,71 7 2:35,25 +0,63
5 8 Доминик Жизен Швајцарија (2014) 1:44,01 10 52,11 11 2:36,12 +1,50
6 9 Рагнилд Мовинкел Норвешка (2014) 1:44,28 12 51,87 8 2:36,15 +1,53
7 18 Михаела Кирхгасер Австрија (2014) 1:45,72 23 50,69 2 2:36,41 +1,79
8 11 Ана Фенингер Австрија (2014) 1:43,67 4 52,77 14 2:36,44 +1,82
9 23 Шарка Страхова Чешка (2014) 1:46,51 25 50,10 1 2:36,61 +1,99
10 13 Маруша Ферк Словенија (2014) 1:44,87 17 52,02 10 2:36,89 +2,27
11 25 Федерика Брињоне Италија (2014) 1:45,68 22 51,94 9 2:37,62 +3,00
12 12 Денизе Фајерабенд Швајцарија (2014) 1:46,03 24 51,68 6 2:37,71 +3,09
13 15 Сара Хектор Шведска (2014) 1:46,54 26 51,31 5 2:37,85 +3,23
14 4 Елена Јаковишина Русија (2014) 1:44,91 19 53,97 16 2:38,88 +4,26
15 35 Грета Смал Австралија (2014) 1:47,99 29 52,31 12 2:40,30 +5,68
16 36 Едит Миклос Унгарија (2014) 1:44,32 13 57,29 19 2:41,61 +6,99
17 32 Каролина Чрапек Полска (2014) 1:47,28 28 54,52 17 2:41,80 +7,18
18 31 Мирела Гутиерез Андора (2014) 1:49,04 32 53,26 15 2:42,30 +7,68
19 33 Клара Кжижова Чешка (2014) 1:44,89 18 57,51 20 2:42,40 +7,78
20 24 Макарена Симари Биркнер Аргентина (2014) 1:48,87 31 55,06 18 2:43,93 +9,31
21 34 Ана Береч Унгарија (2014) 1:50,28 33 58,41 21 2:48,69 +14,07
22 39 Ања Моника Каил Романија (2014) 1:51,91 34 1:02,04 22 2:53,95 +19,33
2 Даниела Меригети Италија (2014) 1:44,64 15 ДНС
5 Чеми Алкот Велика Британија (2014) 1:44,83 16 ДНС
29 Елена Фанкини Италија (2014) 1:44,45 14 ДНС
1 Франческа Марзалја Италија (2014) 1:43,96 9 ДНФ
7 Лоте Смисет Сејерстед Норвешка (2014) 1:43,85 6 ДНФ
10 Лара Гут Швајцарија (2014) 1:43,15 2 ДНФ
19 Елизабет Гергл Австрија (2014) 1:43,89 7 ДНФ
21 Мари-Мишел Гањон Канада (2014) 1:45,39 21 ДНФ
26 Јана Гантнерова Словачка (2014) 1:47,24 27 ДНФ
27 Лин Смит САД (2014) 1:45,06 20 ДНФ
28 Илка Штухец Словенија (2014) 1:44,26 11 ДНФ
37 Кристина Салова Словачка (2014) 1:48,21 30 ДНФ
3 Маријане Кауфман-Абдерхалден Швајцарија (2014) ДНФ
6 Неле Барахона Чиле (2014) ДНФ
14 Лорен Рос САД (2014) ДНФ
30 Стејси Кук САД (2014) ДНФ
38 Александра Колети Монако (2014) ДНФ

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Распоред на натпреварувањето“. Организациски комитет. Посетено на 21 декември 2013.
  2. Резултати од спустот
  3. Крајни резултати