Алпско скијање на Зимските олимписки игри 2014 - супервелеслалом за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алпско скијање на
Зимските олимписки игри 2014

Alpine skiing pictogram.svg
Велеслалом мажи жени
Слалом мажи жени
Спуст мажи жени
Супервелеслалом мажи жени
Суперкомбинација   мажи   жени

Супервелеслаломот за мажи на Зимските олимписки игри 2014 бил одржан на скијачкиот центар Роза Хутор, близу Краснаја Полјана, Русија.[1] Биле доделени две бронзени медали, една на Канада и една на САД, за поделбата на третото место помеѓу Јан Худек и Боде Милер.[2]

Резултати[уреди | уреди извор]

Трката започнала во 10:00.[3]

Место р.б. Име Земја Време Разлика
1 21 Кјетил Јансруд Норвешка (2014) 1:18,14
Silver medal icon.svg 29 Ендру Вајбрехт САД (2014) 1:18,44 +0,30
Bronze medal icon.svg 22 Јан Худек Канада (2014) 1:18,67 +0,53
Bronze medal icon.svg 13 Боде Милер САД (2014) 1:18,67 +0,53
5 15 Отмар Штридингер Австрија (2014) 1:18,69 +0,55
6 14 Макс Франц Австрија (2014) 1:18,74 +0,60
7 16 Аксел Лунд Свиндал Норвешка (2014) 1:18,76 +0,62
8 8 Петер Фил Италија (2014) 1:18,85 +0,71
9 34 Онджеј Банк Чешка (2014) 1:19,11 +0,97
10 6 Морган Прајди Канада (2014) 1:19,19 +1,05
11 20 Адријан Тео Франција (2014) 1:19,35 +1,21
12 19 Патрик Кинг Швајцарија (2014) 1:19,38 +1,24
13 24 Александер Амот Килде Норвешка (2014) 1:19,44 +1,30
14 9 Тед Лигети САД (2014) 1:19,48 +1,34
15 2 Тома Мермилод Блонден Франција (2014) 1:19,53 +1,39
16 27 Доминик Парис Италија (2014) 1:19,70 +1,56
17 26 Давид Поасон Франција (2014) 1:19,74 +1,60
17 11 Вернер Хел Италија (2014) 1:19,74 +1,60
19 5 Жоан Клари Франција (2014) 1:19,75 +1,61
19 3 Натко Зрнчиќ-Дим Хрватска (2014) 1:19,75 +1,61
21 18 Георг Штрајтбергер Австрија (2014) 1:19,77 +1,63
22 28 Карло Јанка Швајцарија (2014) 1:20,01 +1,87
23 25 Травис Ганонг САД (2014) 1:20,02 +1,88
24 30 Мануел Осборн-Паради Канада (2014) 1:20,19 +2,05
24 1 Ивица Костелиќ Хрватска (2014) 1:20,19 +2,05
26 33 Павел Трихичев Русија (2014) 1:20,62 +2,48
27 7 Беат Фојц Швајцарија (2014) 1:20,65 +2,51
28 51 Адам Зампа Словачка (2014) 1:20,95 +2,81
29 32 Клемен Коси Словенија (2014) 1:21,27 +3,13
30 37 Дмитриј Кошкин Казахстан (2014) 1:21,50 +3,36
31 49 Степан Зуев Русија (2014) 1:21,54 +3,40
32 50 Хенрик фон Апен Чиле (2014) 1:21,88 +3,74
33 40 Мартин Враблик Чешка (2014) 1:22,01 +3,87
34 42 Марк Оливерас Андора (2014) 1:22,02 +3,88
35 35 Оливие Жено Монако (2014) 1:22,20 +4,06
36 61 Андреас Зампа Словачка (2014) 1:22,42 +4,28
37 52 Јуриј Данилочкин Белорусија (2014) 1:22,45 +4,31
38 39 Маќеј Бидлињски Полска (2014) 1:22,51 +4,37
39 57 Никола Чонгаров Бугарија (2014) 1:22,59 +4,45
40 44 Мартин Хубер Казахстан (2014) 1:22,60 +4,46
41 55 Георги Георгиев Бугарија (2014) 1:22,72 +4,58
42 53 Матеј Фалат Словачка (2014) 1:22,81 +4,67
43 43 Мартин Бендик Словачка (2014) 1:23,06 +4,92
44 48 Игор Закурдајев Казахстан (2014) 1:23,13 +4,99
45 56 Евгенио Кларо Чиле (2014) 1:23,31 +5,17
46 46 Кристофер Фаруп Данска (2014) 1:23,34 +5,20
47 38 Кристијан Хавиер Симари Биркнер Аргентина (2014) 1:23,36 +5,22
48 41 Марко Вукичевиќ Србија (2014) 1:23,88 +5,74
49 54 Хорхе Биркнер Кетелхон Аргентина (2014) 1:23,89 +5,75
50 63 Игор Лајкерт Босна и Херцеговина (2014) 1:24,20 +6,06
51 62 Костас Сикарас Грција (2014) 1:26,32 +8,18
52 58 Дмитро Мицак Украина (2014) 1:28,51 +10,37
4 Александар Глебов Русија (2014) ДНФ
10 Дидје Дефаго Швајцарија (2014) ДНФ
12 Кристоф Инерхофер Италија (2014) ДНФ
17 Матијас Мајер Австрија (2014) ДНФ
31 Паул де ла Куеста Шпанија (2014) ДНФ
45 Георг Линднер Молдавија (2014) ДНФ
47 Арно Алесандрија Монако (2014) ДНФ
60 Робертс Роде Латвија (2014) ДНФ
23 Ерик Геј Канада (2014) ДСК
36 Феран Тера Шпанија (2014) ДСК
59 Масимилијано Валкареги Грција (2014) ДСК

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Распоред на натпреварувањето“. Организациски комитет. Посетено на 21 декември 2013.
  2. Ng, Curtis (16 февруари 2014). „Jan Hudec bronze snaps Canadian alpine medal drought“. CBC. Посетено на 16 февруари 2014.
  3. Крајни резултати