Краснаја Полјана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Краснаја Полјана
Красная Поляна
-  Населба од градски тип  -
Vladimir Putin 23 February 2008-14.jpg
Поглед на ски-терените во градот
Краснаја Полјана се наоѓа во Русија
Краснаја Полјана
Местоположба на Краснаја Полјана во Russia
Координати: 43°40′43″ СГШ 40°12′19″ ИГД / 
Админ. статус
Земја Русија
Фед. субјект Краснодарски крај
Општински статус
Municipal district Сочи
Градско место Сочи
Статистики
Население (Попис 2010) 4.598 жит.[1]
Население (2013) 4.666 жит.
Часовен појас [2]
Основан 1869
Населба од градски тип статус од 1950
Пошт. бр. 354392
Повик. бр. +7 8622
Краснаја Полјана на Ризницата


Краснаја Полјана (руски: Кра́сная Поля́на; апхаски: Гәбаадәы; адигејски: Ӏаткъуадж) — населба од градски тип под административна јурисдикција на градскиот округ Адлерски на градот Сочи во Краснодарски крај, Русија.

Сместен во Кавказот, тој е дом на новиот алпски скијачки центар Роза Хутор, со основна височина од 560 метри долж реката Мзимта, 39 километри од нејзиниот влив во Црното Море во градскиот округ Адлерски во Сочи. Врвовите се искачуваат до 2.320 метри, давајќи му вертикален пад од 1.760 метри. Одморалиштето е предвидено да биде домаќин на снежните настани (алпски и нордиски) на Зимските олимписки игри 2014 во Сочи. Била предвидено да биде домаќин на трка од Светскиот куп во алпско скијање во февруари 2012, две години пред Олимпијадата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“ (на russian). Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. http://www.gks.ru/free_doc/new_site/perepis2010/croc/perepis_itogi1612.htm. посет. 29 јуни 2012 г. 
  2. Правительство Российской Федерации. Федеральный закон №107-ФЗ от 3 июня 2011 г. «Об исчислении времени», в ред. Федерального закона №248-ФЗ от 21 июля 2014 г. «О внесении изменений в Федеральный закон "Об исчислении времени"». Вступил в силу по истечении шестидесяти дней после дня официального опубликования (6 августа 2011 г.). Опубликован: "Российская газета", №120, 6 июня 2011 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]