Алпско скијање на Зимските олимписки игри 2014 - суперкомбинација за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алпско скијање на
Зимските олимписки игри 2014

Велеслалом мажи жени
Слалом мажи жени
Спуст мажи жени
Супервелеслалом мажи жени
Суперкомбинација   мажи   жени

Суперкомбинацијата за мажи на Зимските олимписки игри 2014 во Сочи била одржана на 14 февруари во скијачкиот центар Роза Хутор близу Краснаја Полјана, Русија.[1]

Спустот започнал на надморска височина од 1.947 метри, бил долг 3,219 км со вертикален пад од 977 метри. Слаломот започнал на 1.160 метри надморска височина со вертикален пад од 200 метри и 62 порти.

Поради топлото време, спустот бил поместен за еден час, но температурите сè уште биле над нулата на стартот. Попладнето, за време на слаломот температурата изнесувала 11°С.

Златниот медал го освоил Сандро Вилета од Швајцарија.[2] Ивица Костелиќ од Хрватска го освоил сребрениот медал, четврти во неговата кариера (три од нив во суперкомбинација). Кристоф Инерхофер од Италија, сребрениот медалист во спуст, ја освоил бронзата.

Резултати[уреди | уреди извор]

Спустот започнал во 11:00[3], а трката во слалом започнала во 15:00.[4]

Место р.б. Име Земја Спуст Место Слалом Место Вкупно Разлика
1 20 Сандро Вилета Швајцарија (2014) 1:54,88 14 50,32 2 2:45,20
21 Ивица Костелиќ Хрватска (2014) 1:54,17 7 51,37 3 2:45,54 +0,34
10 Кристоф Инерхофер Италија (2014) 1:54,30 8 51,37 3 2:45,67 +0,47
4 9 Кјетил Јансруд Норвешка (2014) 1:53,24 1 53,02 13 2:46,26 +1,06
5 2 Адам Жампа Словачка (2014) 1:56,23 27 50,11 1 2:46,34 +1,14
6 24 Боде Милер САД (2014) 1:54,67 12 51,93 7 2:46,60 +1,40
7 4 Онджеј Банк Чешка (2014) 1:53,38 2 53,46 16 2:46,84 +1,64
8 16 Карло Јанка Швајцарија (2014) 1:54,42 9 52,46 11 2:46,88 +1,68
8 12 Аксел Лунд Свиндал Норвешка (2014) 1:53,94 6 52,94 12 2:46,88 +1,68
10 18 Натко Зрнчиќ-Дим Хрватска (2014) 1:55,26 19 51,80 6 2:47,06 +1,86
11 28 Џеред Голдберг САД (2014) 1:54,90 15 52,39 10 2:47,29 +2,09
12 22 Тед Лигети САД (2014) 1:55,17 18 52,22 8 2:47,39 +2,19
13 14 Матијас Мајер Австрија (2014) 1:53,61 3 53,85 20 2:47,46 +2,26
14 13 Ромед Бауман Австрија (2014) 1:55,36 21 52,23 9 2:47,59 +2,39
15 8 Беат Фојц Швајцарија (2014) 1:54,46 10 53,29 15 2:47,75 +2,55
16 6 Мартин Враблик Чешка (2014) 1:56,36 29 51,56 5 2:47,92 +2,72
17 26 Адријан Тео Франција (2014) 1:55,00 17 53,66 17 2:48,66 +3,46
18 25 Доминик Парис Италија (2014) 1:54,46 10 54,99 22 2:49,45 +4,25
19 30 Криштоф Крижл Чешка (2014) 1:56,68 32 53,21 14 2:49,89 +4,69
20 27 Морган Прајди Канада (2014) 1:56,21 25 53,82 19 2:50,03 +4,83
21 40 Отмар Штридингер Австрија (2014) 1:55,48 22 54,98 21 2:50,46 +5,26
22 37 Паул де ла Куеста Шпанија (2014) 1:56,22 26 55,84 23 2:52,06 +6,86
23 39 Никола Чонгаров Бугарија (2014) 1:58,68 41 53,73 18 2:52,41 +7,21
24 32 Павел Трихичев Русија (2014) 1:56,65 31 56,64 28 2:53,29 +8,09
25 34 Феран Тера Шпанија (2014) 1:57,23 34 56,31 26 2:53,54 +8,34
26 42 Игор Закурдајев Казахстан (2014) 1:57,62 37 57,02 29 2:54,64 +9,44
27 44 Игор Лајкерт Босна и Херцеговина (2014) 1:59,76 44 55,94 24 2:55,70 +10,50
28 33 Оливие Жено Монако (2014) 1:59,81 45 56,01 25 2:55,82 +10,62
29 31 Кристијан Хавиер Симари Биркнер Аргентина (2014) 1:59,63 43 56,46 27 2:56,09 +10,89
30 3 Александар Викторович Хорошилов Русија (2014) 1:56,03 24 1:02,43 33 2:58,46 +13,26
31 46 Марк Оливерас Андора (2014) 1:57,08 33 1:01,46 32 2:58,54 +13,34
32 47 Хенрик фон Апен Чиле (2014) 1:58,49 40 1:00,42 30 2:58,91 +13,71
33 36 Мартин Хубер Казахстан (2014) 1:59,42 42 1:00,44 31 2:59,86 +14,66
34 49 Кристофер Фаруп Данска (2014) 1:57,96 39 1:10,36 34 3:08,32 +23,12
29 Клемен Коси Словенија (2014) 1:56,41 30 ДСК ДСК ДСК ДСК
1 Александер Амот Килде Норвешка (2014) 1:53,85 4 ДНФ нема податоци
5 Макс Франц Австрија (2014) 1:53,93 5 ДНФ нема податоци
7 Маќеј Бидлињски Полска (2014) 1:57,36 35 ДНФ нема податоци
11 Мауро Кавизел Швајцарија (2014) 1:54,75 13 ДНФ нема податоци
15 Петер Фил Италија (2014) 1:54,98 16 ДНФ нема податоци
17 Алексис Пинтуро Франција (2014) 1:55,68 23 ДНФ нема податоци
19 Тома Мермило Блонден Франција (2014) 1:56,23 27 ДНФ нема податоци
23 Ендру Вајбрехт САД (2014) 1:55,33 20 ДНФ нема податоци
38 Хорхе Биркнер Кетелхон Аргентина (2014) 2:01,05 46 ДНФ нема податоци
43 Георги Георгиев Бугарија (2014) 1:57,69 38 ДНФ нема податоци
45 Арно Алесандрија Монако (2014) 1:57,59 36 ДНФ нема податоци
35 Матеј Фалат Словачка (2014) ДНФ нема податоци
41 Јуриј Данилочкин Белорусија (2014) ДНФ нема податоци
48 Мартин Бендик Словачка (2014) ДНФ нема податоци
50 Јоан Валериу Ачирилоаје Романија (2014) ДНФ нема податоци

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Распоред на натпреварувањето“. Организациски комитет. Архивирано од изворникот на 2014-03-20. Посетено на 21 декември 2013.
  2. Etchells, Tim (14 февруари 2014). „Switzerland's Sandro Viletta is golden in super combined“. Ski Racing. Посетено на 14 февруари 2014.
  3. Резултати од спустот
  4. Завршни резултати