Македонија на Зимските олимписки игри 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Македонија на Олимписките игри

Знаме на Македонија
МОК-код  MKD
НОК Македонски олимписки комитет
Официјално мрежно место
На ОИ Зимски олимписки игри 2018 во Пјонгчанг
Натпреварувачи 3 во 2 спортови
Знаменосец Ставре Јада[1]
Медали Злат.
0
Сребр.
0
Бронз.
0
Вкуп.
0
Олимписка историја (summary)
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008  • 2012  • 2016  • 2020
Зимски олимпијади
1998 • 2002 • 2006 • 2010  • 2014  • 2018
Други поврзани настапи
Југославија (1920–1988)
Независни учесници (1992)

Македонија учествува на Зимските олимписки игри 2018 во Пјонгчанг, Јужна Кореја од 9 февруари до 25 февруари 2018 година. Репрезентацијата се состои од три спортисти во два спорта.

Натпреварувачи[уреди | уреди извор]

Следува список на бројот на натпреварувачите кои учествуваат во оваа делегација.

Спорт Мажи Жени Вкупно
Алпско скијање 1 0 1
Крос-кантри скијање 1 1 2
Вкупно 2 1 3

Алпско скијање[уреди | уреди извор]

Македонија квалификуваше еден машки алпски скијач.

Атлетичар Настан Дел 1 Дел 2 Вкупно
Време Ранг Време Ранг Време Ранг
Антонио Ристевски Машки велеслалом
Машки слалом

Крос-кантри скијање[уреди | уреди извор]

Македонија квалификуваше двајца атлетичари, еден маж и една жена.

Растојание[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Финале
Време Дефицит Ранг
Ставре Јада Машки 15 км слободен стил
Викторија Тодоровска Женски 10 км слободен стил

Спринт[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Квалификации Четврт финале Полуфинале Финале
Време Ранг Време Ранг Време Ранг Време Ранг
Ставре Јада Машки спринт

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ставре Јада го развиори македонското знаме во Пјонгчанг (видео)“. http://republika.mk. Република. 9 февруари 2018. Архивирано од изворникот на 2018-02-12. Посетено на 10 февруари 2018. Надворешна врска во |website= (help)