Македонија на Летните олимписки игри 2008

Од Википедија — слободната енциклопедија

Македонија учесствуваше на Летните олимписки игри 2008 кои се одржаа во Пекинг.

На овие игри, Македонија настапи со 7 натпреварувачи (5 во машка и 2 во женска конкуренција), кои настапија во 5 спортови.

Носач на знамето на церемонијата на свеченото отворање беше кајакарот Атанас Николовски.

На игрите, Македонија не освои ниту еден медал.

Атлетика[уреди | уреди извор]

Женска конкуренција

Натпреварувачка Дисциплина Прв круг Втор круг Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Ивана Рожман 100 m 12,92 7 не се квалификуваше

Машка конкуренција

Натпреварувач Дисциплина Квалификации Финале
Резултат Место Резултат Место
Реџеп Селман трискок 15,29 37 не се квалификуваше

Кајак и кану на диви води[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Дисциплина Прв круг Полуфинале Финале Вкупно Место
Прва трка Место Втора трка Место Вкупно Ранг Време Место Време Место
Атанас Николовски K-1 слалом 92,63 21 88,56 15 181,19 19 не се квалификуваше 19

Стрелаштво[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Дисциплина Квалификации Финале Место
Резултат Место Резултат Место
Сашо Несторов воздушна пушка од 10 m 558 51 Не однапред 51

Пливање[уреди | уреди извор]

спортисти Настани Топлински Полуфинале Финале
Време Ранг Време Ранг Време Ранг
Елена Поповска 100 m слобходен стил 59,93 47 не се квалификуваше
Михајло Ристовски 200 m слободен стил 1:57.45 55 не се квалификуваше

Борење[уреди | уреди извор]

Машка конкуренција

Борач Дисциплина Квалификации ОсминаФинале Четвртфинале Полуфинале Финале Репасаж
прв круг
Репасаж
втор круг
Бронзен медал Бу
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Мурад Рамазанов до 60 кг Тевфик Одабаси  Турција
'Поб. 3-1
Ким Јонг-ДаеКим Јужна Кореја Република Кореја
'Поб. 3-1
Мавлет Батиров  Русија
Пор. 3-0
не се квалификуваше Зелимхан Хусеинов  Азербејџан
Пор. 3-1
не се квалификуваше

Поврзано[уреди | уреди извор]