Македонија на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија

Македонија[1] учествуваше на Летните олимписки игри 2004 во Атина.

На овие Олимписки игри, Македонија ја претставуваа 10 спортисти (7 во машка и 3 во женска конкуренција), кои настапија во 5 спортови:

Резултати[уреди | уреди извор]

Атлетика[уреди | уреди извор]

Македонија во атлетика учествуваше со 2 натпреварувачи (1 во машка и 1 во женска конкуренција), кои настапија во две дисциплини.

Женска конкуренција

Дисциплина Натпреварувачка Место Број на
учесници
Резултат Детали
100 m Александра Војневска 48 63 12,15

Машка конкуренција

Дисциплина Натпреварувач Место Број на
учесници
Резултат Детали
800 m Ванчо Стојанов 58 72 1:49,00

Пливање[уреди | уреди извор]

Македонија во пливање учествуваше со 4 натпреварувачи (2 во машка и 2 во женска конкуренција) во 8 дисциплини (3 во машка и 5 во женска конкуренција).

Женска конкуренција

Дисциплина Натпреварувачка Место Број на
учесници
Резултат Детали
200 m слободен стил Весна Стојановска 34 41 2:04,64
400 m слободен стил Весна Стојановска 27 38 4:19,39
200 m делфин Весна Стојановска 26 32 2:16,51

Машка конкуренција

Дисциплина Пливач Место Број на
учесници
Резултат Детали
100 m слободен стил Александар Маленко 35 59 1:53,00
100 m делфин Александар Миладиновски 45 59 55,71
200 m делфин Зоран Лазаровски 27 39 2:02,26
200 m мешано Александар Миладиновски 38 60 2:07,39

Стрелаштво[уреди | уреди извор]

Во стрелаштво, Македонија настапи сано со една натпреварувачка.

Женска конкуренција

Дисцилпина Стрелач Место Број на
учесници
Квалификации Финале
Резултат Место Резултат Место
воздушна пушка од 10 m Дивна Пешиќ 44 44 368 44 не се квалификуваше
пушка од три позиции од 50 m Дивна Пешиќ 32 32 555 32 не се квалификуваше

Кајак и кану[уреди | уреди извор]

Машка конкуренција

Дисциплина Име Место Број на
учесници
1 круг 2 круг Резултат Место Број на
учесници
полуфинале
Време Бодови Вкупно Време Бодови Вкупно Вкупно Време Бодови Вкупно
К-1 слалом Лазар Поповски 6 25 96.92 0 96.92 96.14 0 96.14 193.06 16 20 96.80 4 100.80 (не се квалификуваше во финалето)

Борење[уреди | уреди извор]

  • Слободен стил

Машка конкуренција

Дисциплина Борач Место Број
учесника
Детаљи
до 74 кг Сихамир Османов 17 21
до 85 кг Могамед Ибрагимов 12 22

Резултати по категории[уреди | уреди извор]

Категорија Коло 1. борач Резултат 2. борач
до 85 кг 1. коло Сихамир Османов Македонија Македонија 1:3 Николај Паслар  Бугарија
2. коло Кристијан Бржовски  Полска 4:0 Сихамир Османов Македонија Македонија
до 74 кг 1. коло Могамед Ибрагимов Македонија Македонија 0:4 Мун Еи-Јае Јужна Кореја Република Кореја
2. коло Мирослав Гочев  Бугарија 4:2 Могамед Ибрагимов Македонија Македонија

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Officially under the provisional appellation "former Yugoslav Republic of Macedonia", short "FYR Macedonia"

Надворешни врски[уреди | уреди извор]