Список на знаменосци за Македонија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Македонија на Олимписките игри

Знаме на Македонија
МОК-код  MKD
НОК Македонски олимписки комитет
Официјално мрежно место
Олимписка историја
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008  • 2012  • 2016  • 2020
Зимски олимпијади
1998 • 2002 • 2006 • 2010  • 2014  • 2018
Други поврзани настапи
Југославија (1920–1988)
Независни учесници (1992)

Ова е список на знаменосци кои ја претставувале Македонија на Олимписките игри.[1]

Знаменосците го носат државното знаме на нивната држава на церемонијата на отворање на Олимписките игри.

# Издание Сезона Знаменосец Спорт
14 2022 Зимски Дехари, ДарданДардан Дехари Алпско скијање
13 2020 Летни Георгиевски, ДејанДејан Георгиевски Теквондо
12 2018 Зимски Јада, СтавреСтавре Јада Скијачко трчање
11 2016 Летни Богдановски, АнастасијаАнастасија Богдановски Пливање
10 2014 Зимски Дамјановски, ДаркоДарко Дамјановски Скијачко трчање
9 2012 Летни Блажевски, МаркоМарко Блажевски Пливање
8 2010 Зимски Ристевски, АнтониоАнтонио Ристевски Алпско скијање
7 2008 Летни Николовски, АтанасАтанас Николовски Кајак и кану
6 2006 Зимски Марковски, ЃорѓиЃорѓи Марковски Алпско скијање
5 2004 Летни Георгиевски, БлагојаБлагоја Георгиевски
4 2002 Зимски Николовска, ЈанаЈана Николовска Алпско скијање
3 2000 Летни Поповски, ЛазарЛазар Поповски Кајак и кану
2 1998 Зимски Динески, ЃокоЃоко Динески Скијачко трчање
1 1996 Летни Богоевски, ВладимирВладимир Богоевски

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Macedonia Архивирано на 20 февруари 2009 г.. Olympics at Sport-Reference.com. Sports Reference LLC. Accessed 25 октомври 2011.