Стојна Вангеловска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стојна Вангеловска
Медали
Натпреварувач за Македонија Македонија
Женска Кошарка
Олимписки игри
Сребро Сеул 1988
Европски првенства
Сребро Кадис 1987
Европски јуниорски првенства
Злато Толедо 1984
Европски кадетски првенства
Сребро Финска 1982

Стојна Вангеловска е најпознатата македонска кошаркарка. Таа освои сребрен медал на Летните олимписки игри во 1988 Сеул како член на Кошаркарската репрезентација на СФРЈ. Таа има настапувано за: Студент, Партизан, Јежице, Панатинаикос и Тиквеш Флорида како играч, и ги има предводено Младинец, Профитнес, Студент, Кимико и Женската кошаркарска репрезентација на Македонија како тренер. Таа е единствената Македонка носител на олимписки медал.