Милко Ѓуровски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милко Ѓуровски
Лични податоци
Полно име Милко Ѓуровски
Роден на 26 јануари 1963
Роден во Жилче, Тетовско, СФРЈ, денес Република Македонија
Позиција напад
Младинска кариера
1975–1978 ФК Тетекс
1978–1979 ФК Црвена Ѕвезда
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1979–1980 Чукарички Станком ? (15)
1980–1986 ФК Црвена Ѕвезда 115 (54)
1986–1990 Партизан Белград 70 (39)
1990–1992 Гронинген 57 (23)
1993 ФК Камбур 7 (0)
1993–1994 Гронинген 14 (5)
1994 Марибор 19 (8)
1994–1995 ФК Нимс Олимпик 4 (0)
1995–1996 Железничар Марибор
2005–2006 Љубљана 2 (0)
Репрезентација
1984–1985 Југославија 6 (2)
1994 Македонија 3 (0)
Раководител на екипите
1996–1998 Железничар Марибор (млади)
2004–2005 Малечник
2005–2006 Драва Птуј
2006–2007 Нафта Лендава
2007–2008 Марибор
2008 Вардар
2009–2010 Беласица
2011- ФК Пелау
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Милко Ѓуровски (Жилче, тетовско, 26 јануари 1963) — поранешен македонски фудбалер.

Животопис[уреди | уреди извор]

Ѓуровски е роден на 26 јануари 1963 година во тетовското село Жилче. Бил фудбалер на ФК Црвена Звезда и Партизан од Белград. Играл за младинската и сениорската репрезентација на Југославија. Во составот на Олимписката репрезентација на Југославија, на Олимписките игри во Лос Анџелес (САД, 1984) освоил бронзен медал. По осамостојувањето од 1991 година настапил неколкупати и за Фудбалската репрезентација на Македонија[1]. Моментално е тренер на скопски Вардар[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Милко Ѓуровски - инфо“. ФФМ. Посетено на 2009-10-31.
  2. Стојаноски, Тони (31 октомври 2008). „Милко Ѓуровски нов тренер на Вардар“. А1 Телевизија. Посетено на 2009-10-31.