Реџеп Реџеповски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Реџеп Реџеповски
Лични податоци
Роден(а)14 декември 1962 (1962-12-14) (60 г.)
Куманово, Социјалистичка Република Македонија, Југославија

Реџеп Реџеповски (роден на 14 декември 1962 година) — пензиониран македонски боксер во лесна категорија, кој освоил сребрен медал за Југославија во подвижна категорија (<51 кг) на Летните олимписки игри 1984 година во Лос Анџелес, Калифорнија. Во финалето тој бил поразен од Стив Меккрори од САД.

За време на прелиминарните рунди на Олимписките игри во 1984 година, Реџеповски постигнал контроверзна победа над Австралианецот Џеф Фенех, иден светски шампион во три категории на тежина. На Фенех првично му била дадена одлуката, но по интервенција на Олимпискиот боксерски комитет и вкупно пребројување, одлуката била сменета со тоа што Реџеповски бил награден со победа.

Олимписки резултати[уреди | уреди извор]

  • Победил против Сангуо Терапорн (Тајланд) со 3-2
  • Победил против Пат Клинтон (Велика Британија) КО 2
  • Победил против Џеф Фенех (Австралија) со 4-1
  • Победил против Ибрахим Билали (Кенија) со 5-0
  • Поразен од Стив Меккрири (Соединетите држави) 1–4

Надворешни врски[уреди | уреди извор]