Знаме на Џибути

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знаме на Џинути со сооднос од 4:7

Знамето на Џибути (француски: Drapeau de Djibouti) е националното знаме на државата. Знамето е составено од две хоризнотални ленти во сина и зелена боја споени со бел триаголник на кој се наоѓа црвена петокрака. Зелената боја ја симболизира земјата, сината боја ги симболизира морето и небото додека белата боја го симболизира мирот. Црвената боја го симболизира единството на народот, а петте краци на ѕвездата ги симболизира петте места каде живеат Сомалијците. Знамето е усвоено на 27 јуни 1977 година. Петте региони каде живеат Сомалијците се: Британски Сомалиленд (Сомалија), Италијански Сомалиленд (Сомалија), Француски Сомалиленд (Џибути), Огаден и Североисточната покраина во Кенија

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]