Знаме на Буркина Фасо

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Буркина Фасо
}}
Употреба државно знаме национално знаме
Сразмер 2:3
Усвоено 4 август 1984
Опис Две еднакви хоризонтални ленти во црвена и зелена боја со златна ѕвезда во средината.

Знамето на Буркина Фасо е националното знаме на државата составено од две исти хоризонтални ленти во црвена и зелена боја со жолта ѕвезда во средината[1] Знамето било усвоено на 4 август 1984.[2]. Боите на знамето се популраните пан-африкански бои од знамето на Етиопија. Црвената боја ја означува борбата за независност, зелената претставува надеж и изобилство додека жолтата ѕвезда ги симболизира минералните богатства на земјата[2]

Други знамиња[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Flag of Burkina Faso“. The World Factbook. CIA. Архивирано од изворникот на 2008-07-09. Посетено на 2008-07-15.
  2. 2,0 2,1 Smith, Whitney (2002). Flag Lore Of All Nations. Millbrook Press. стр. 21. ISBN 0761317538.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]