Прејди на содржината

Знаме на Мали

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Мали
}}
Употреба граѓанско, државно и пловно знаме граѓанско и државно знаме, граѓанска и државно поморско знаме Национален симбол на Мали.
Сразмер 2:3
Усвоено 1 март 1961
Опис три вертикални ленти во зелена, златна и црвена боја.
Старото знаме на Мали.

Знамето на Мали е официјалното знаме на оваа африканска држава, усвоено на 1 март 1961 година. Знамето е составено од три вертикално поставени ленти во зелена, жолта и црвена боја, кои се воедно и пан-африкански бои. Ова знаме е слично со поранешното знаме на Мали, кое било и знаме на Федерацијата Мали. За разлика од новото знаме, старото имало црна силуета на човек, која симболизирала унија.

Поврзано

[уреди | уреди извор]