Златен Брег

Координати: 47°25′N 04°50′E / 47.417° СГШ; 4.833° ИГД / 47.417; 4.833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Златен Брег
Côte-d'Or
Департмани во Франција
Одозгора надолу: Зградата на префектурата во Дижпон, поглед на Семир-ан-Оксоа и Мерсо
Знаме на Златен БрегГрб на Златен Брег
Местоположба на Златниот Брег во Франција
Местоположба на Златниот Брег во Франција
ДржаваФранција
РегионБургоњ-Франш-Конте
ПрефектураДижон
ПотпрефектуриБон
Монбар
Управа
 • Претседател на Советот на департманотФрансоа Соваде (Унија на демократи и независни)
Површина1
 • Вкупна8.763 км2 (3,383 ми2)
Најг. вис.&10000000000000723000000723 м
Население (2016)
 • Вкупно533.213
 • Ранг49-ти
 • Густина61/км2 (160/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Број на департманот21
Арондисмани3
Кантони23
Општини698
^1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 km2 и речни устија.

Златен Брег (IPA: [kot dɔʁ]) — департман во регионот Бургундија-Франш-Конте во североисточна Франција. Во 2016 година, имал население од 533.213 жители. Нејзина префектура е Дижон, а потпрефектури се Бон и Монбар.

Историја[уреди | уреди извор]

Златниот Брег е еден од првичните 83 департмани создадени за време на Француската револуција на 4 март 1790 година. Формирана е од дел на поранешната провинција Бургундија.

Географија[уреди | уреди извор]

Департманот е дел од сегашниот регион Бургундија-Франш-Конте. Опкружен е со департманите Јон, Ниевр, Сан-и-Лоара, Јура, Об, Горна Сона и Горна Марна.

Верига од ридови наречена Плато де Лангр се протега од североисток кон југозапад преку департменот на север од Дижон и продолжува кон југозапад до истоимената косина. Тоа е падина свртена на југоисток на оваа косина, каде што се наоѓаат прочуените бургундски лозја. Западно од Платото де Лангр, кон Шампањ, лежи густо пошуменото подрачје Шатијоне. На југоисток од платото и косината, департманот лежи во широката долина со рамно дно на средниот тек на Сона.

Департманот ги опфаќа реките:

 • Сона
 • Сена извира на јужниот крај на Платото де Лангр.
 • Уш извира на падината на косината и се влева во Сона преку Дижон.
 • Армансон извира на падините на косината и тече кон северозапад.
 • Ару извира нападините на косината на јужниот крај на департманот.

Клима[уреди | уреди извор]

Климата на департманот е умерена, со обилен дожд на западната страна од централниот дел.

Политика[уреди | уреди извор]

Претседател на Генералниот совет е Франсоа Соваде од Новиот центар.

Партија седишта
Социјалистичка партија 12
Сојуз за народно движење 11
Разни десни 8
Разни леви 6
Левичарска радикална партија 3
Нов центар 2
Модем 1

Тековни претставници во Националното собрание[уреди | уреди извор]

Изборна единица Член [1]
Прва изборна единица на Златниот Брег Дидје Мартен Републиката напред!
Втора изборна единица на Златниот Брег Реми Делат Републиканци
Трета изборна единица на Златниот Брег Фадила Атаби Републиката напред!
Четврта изборна единица на Брегот на Златниот округ Јолен де Курсон Екологија Демократија Солидарност
Петта изборна единица на Златниот Брег Дидје Пари Републиката напред!

Економија[уреди | уреди извор]

Ова е врвен винарски регион во Франција. Ги произведува најубавите светски и дефинитивно најскапите вина пино ноар и шардоне од некои од најригорозно и макотрпно (благодарение на многуте манастири во регионот) класифицирани лозја во светот. Виното од Златниот Брег му било омилено на императорот Карло Велики. Други култури вклучуваат житарици и компири. Во департманот се одгледуваат и овци и говеда. Регионот е познат по дижонскиот сенф.

Во областа има рудници за јаглен и тешка индустрија, вклучувајќи ја индустријата за челик, за машини и за земјени садови. Најразвиени индустрии во Златниот Брег се:

 • земјоделство и храна (14% од вработените)
 • металургија и производство на метали (12% од вработените)
 • хемикалии, гума и пластика (12% од вработените)
 • фармаколошка
 • електрични и електронски компоненти и опрема
 • индустрија за дрво и хартија.

Демографија[уреди | уреди извор]

Движење на населението од 1791 година:

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1791342.986—    
1801340.500−0.7%
1806355.436+4.4%
1821358.148+0.8%
1831375.063+4.7%
1841393.316+4.9%
1851400.297+1.8%
1861384.140−4.0%
1872374.510−2.5%
1881382.819+2.2%
1891376.866−1.6%
1901361.626−4.0%
1911350.044−3.2%
1921321.088−8.3%
1931333.800+4.0%
1936334.386+0.2%
1946335.602+0.4%
1954356.839+6.3%
1962387.869+8.7%
1968421.192+8.6%
1975456.070+8.3%
1982473.548+3.8%
1990493.866+4.3%
1999506.755+2.6%
2006516.834+2.0%
2016533.213+3.2%

Туризам[уреди | уреди извор]

Некои од главните туристички атракции се готската опатиска црква Сен-Сена-Лабеи и романескната опатиска црква во Солие, како и Шато де Биси Рабитин во Биси-ле-Гран. Опатија Сито, седиште на Систеркискиот ред, лежи на исток од Нуи-Сен-Жорж на југ од департманот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]