Андора на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андора на Олимписките игри

Знаме на Андора
МОК-код  AND
НОК Олимписки комитет на Андора
Олимписка историја
Летни олимпијади
1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

Андора учествувала на Летните олимписки игри 2004 во Атина, Грција од 13 до 29 август 2004 година.

Атлетика[уреди | уреди извор]

Андорските атлетичари имале постигнато квалификациски стандарди во следните атлетски дисциплини (најмногу до 3 спортисти во секоја од дисциплините според „А“ стандардот и 1 според „Б“ стандардот). [1] [2]

Клуч
  • Белешка - Дадените дисциплини се за групната фаза на спортистот
  • П = Квалификувани за следната фаза
  • q = Квалификуван за следната фаза како најбрз губитник или, на теренски настани, по позиција без постигнување на квалификациската цел
  • NR = Национален рекорд
  • N / A = Фазата не е применлива за настанот
  • Bye = Од спортистот не се бара да се натпреварува во фаза
Мажи
Атлетичар Настан Финале
Резултат Место
Антони Бернадо Маратон 2:23:55 57
Жени
Атлетичар Настан Квалификација Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Силвија Фелипо 1500 м 4: 44,40 13 Не се квалификувала за следната фаза

Џудо[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Коло 32 Коло 16 Четвртфинале Полуфинале 1 2 3 Финале/ BM
Противнички

резултат

Противнички

резултат

Противнички

резултат

Противнички

резултат

Противнички

резултат

Противнички

резултат

Противнички

резултат

Противнички

резултат

Место
Тони Бесоли до 90 кг.  Гералдино (DOM)

L 0000–1000
Не се квалификувал за следната фаза

Стрелаштво[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Поени Место Поени Место
Франческ Репизо Ромеро Трап 106 35 Не се квалификувал за следната фаза

Пливање[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Хоцин Хачијан 200 м индивидуално мешано 2:06.48 36 Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Квалификација Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Каролина Серкеда 100 м слободен стил 1: 00,38 48 Не се квалификувала за следната фаза

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „iaaf.org – Top Lists“. IAAF. Посетено на June 4, 2011.
  2. „IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards“. IAAF. Посетено на 4 June 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]