Лаша Шавдатуашвили

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лаша Шавдатуашвили
Лични податоци
Полно имеЛаша Шавдатуашвили
Роден(а)31 јануари 1992 (1992-01-31) (31 г.)
Гори, Грузија
Висина1.68 м
Тежина66 кг
Спорт
Земја Грузија
СпортЏудо
Дисциплинидо 66 килограми
Лаша Шавдатуашвили
Медали
Натпреварувач за  Грузија
Олимписки игри
Златен медал - прво место 2012 Лондон до 66 кг
Европско првенство
Бронзен медал – трето место 2012 Чељабинск до 66 к

Лаша Шавдатуашвили (грузиски: ლაშა შავდათუაშვილი; роден 31 јануари, 1992 во Гори, Грузија) e грузиски џудист.[1] Тој го освоил златниот медал во дисциплината мажи до 66 килограми на Летните олимписки игри 2012.[2]

Тој е сопственик на црн појас во џудо.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Лаша Шавдатуашвили“. london2012.com. Архивирано од изворникот на 2012-12-05. Посетено на 2012-7-29. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. „Мажи до 66 кг“. london2012.com. Архивирано од изворникот на 2012-12-05. Посетено на 2012-7-29. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)