Џудо на Летните олимписки игри 2012 – мажи до 66 кг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џудо на
Летните олимписки игри
2012

Judo pictogram.svg
Мажи Жени
  60 кг     48 кг  
66 кг 52 кг
73 кг 57 кг
81 кг 63 кг
90 кг 70 кг
100 кг 78 кг
+100 кг +78 кг

Турнирот во џудо до 60 килограми во машка конкуренција на Летните олимписки игри 2012 во Лондон се одржа на 29 јули во Ексел Центарот.[1]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Грузија Лаша Шавдатуашвили Унгарија Миклос Унгвари Јапонија Масаши Ебинума
Јужна Кореја Чо Јун Хо

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите саатници се по Британско летно време (UTC+1)

Датум Време Рунда
Недела, 29 јули 2012 09:30
14:00
16:10
Квалификации
Полуфинале
Финале

Резултати[уреди | уреди извор]

Финале[уреди | уреди извор]

Полуфинале Финале
  Сугои Уриарте (ESP) 0000  
  Миклос Унгвари (HUN) 0011  
 
      Миклос Унгвари (HUN) 0001
    Лаша Шавдатуашвили (GEO) 0001
  Лаша Шавдатуашвили (GEO) 0100
  Масаши Ебинума (JPN) 0000  

Репасажи[уреди | уреди извор]

  Репасаж BНатпревар за Бронза
  Тарлан Каримов (AZE) 0000  
  Павел Загродник (POL) 0010       Павел Загродник (POL) 0101
           Масаши Ебинума (JPN) 0110
      
  Репасаж Натпревар за Бронза
  Колин Ејтс (GBR) 0002  
  Чо Јун Хо (KOR) 0021       Чо Јун Хо (KOR) 0000
           Сугои Уриарте (ESP) 0001
      

Група A[уреди | уреди извор]

  Прва рунда Втора рунда Трета рунда Четвртфинале
      
           Муса Могушков (RUS) 0011  
           Тарлан Каримов (AZE) 0021  
             Тарлан Каримов (AZE) 0002  
             Ахмед Авад (EGY) 0000  
           Ахмед Авад (EGY) 0101  
           Хумаид Ал-Дереи (UAE) 0001  
             Тарлан Каримов (AZE) 0001
  Сугои Уриарте (ESP) 0100         Сугои Уриарте (ESP) 0021
  Франческо Фаралдо (ITA) 0000       Сугои Уриарте (ESP) 0100  
           Џејме Мата (ARU) 0000  
             Сугои Уриарте (ESP) 0013  
             Даниел Гарсија Гонзалез (AND) 0002  
           Даниел Гарсија Гонзалез (AND) 0020       
           Абрахам Ачеведо (PAR) 0001       
      

Група B[уреди | уреди извор]

  Прва рунда Втора рунда Трета рунда Четвртфинале
      
           Леандро Куња (BRA) 0001  
           Павел Загродник (POL) 0011  
             Павел Загродник (POL) 0111  
             Армен Назаријан (ARM) 0102  
           Рејмонд Овиноу (PNG) 0000  
           Армен Назаријан (ARM) 0100  
             Павел Загродник (POL) 0002
             Миклос Унгвари (HUN) 0010
           Рок Дракшиќ (SLO) 0100  
           Рикардо Валдерама (VEN) 0001  
             Рок Дракшиќ (SLO) 0002  
             Миклос Унгвари (HUN) 0011  
           Едермус Санчез (BIZ) 0000       
  Алмај Фаизада (AFG) 0000       Миклос Унгвари (HUN) 0100       
  Миклос Унгвари (HUN) 0100  

Група C[уреди | уреди извор]

  Прва рунда Втора рунда Трета рунда Четвртфинале
      
           Хашбатарин Цаганбатар (MGL) 0111  
           Ту Каи-вен (TPE) 0001  
             Хашбатарин Цаганбатар (MGL) 0000  
             Колин Ејтс (GBR) 0011  
           Иво дос Сантос (AUS) 0002  
           Колин Ејтс (GBR) 0002  
             Колин Ејтс (GBR) 0000
  Дејвид Ларос (FRA) 0011         Лаша Шавдатуашвили (GEO) 0100
  Голан Полак (ISR) 0000       Дејвид Ларос (FRA) 0100  
           Дан Фасие (ROU) 0000  
             Дејвид Ларос (FRA) 0001  
             Лаша Шавдатуашвили (GEO) 0100  
           Лаша Шавдатуашвили (GEO) 0101       
           Алејандро Ѕунига (CHI) 0002       
      

Група D[уреди | уреди извор]

  Прва рунда Втора рунда Трета рунда Четвртфинале
      
           Масаши Ебинума (JPN) 0111  
  Карлос Фигуероа (ESA) 0000       Саша Мемедович (CAN) 0000  
  Саша Мемедович (CAN) 0010         Масаши Ебинума (JPN) 0010  
             Сергеј Лим (KAZ) 0001  
           Сергеј Лим (KAZ) 0101  
           Мартин Иванов (BUL) 0001  
             Масаши Ебинума (JPN) 0001
             Чо Јун Хо (KOR) 0001
           Чо Јун Хо (KOR) 0011  
           Серхиј Дребот (UKR) 0002  
             Чо Јун Хо (KOR) 0011  
             Мирзахид Фармонов (UZB) 0001  
           Мирзахид Фармонов (UZB) 1011       
           Ахмед Елкавајсех (LBA) 0002       
      

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]