Мајлинда Келменди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мајлинда Келменди
Memli Krasniqi meeting Majlinda Kelmendi (cropped).JPG
Лични податоци
НационалностКосово
Роден(а)9 мај 1991 (1991-05-09) (31 г.)
Пеќ, САП Косово, Србија, СФР Југославија
Тежина52 kg (115 lb; 8.2 st)
Спорт
СпортЏудо
Ранг1 (52kg)

Мајлинда Келменди (Пеќ, 9 мај 1991)[1][2] — косовско-албански[3][4] џудист која се натпреварува во категорија до 52 килограми. Таа е двократен европски и светски шампион во нејзината категорија.[5] Во 2014 Келменди станала прворангирана на списокот на меѓународната џудо федерација, по што била одликувана од претседателот на Косово Атифете Јахјага со „претседателски орден на честа“. На 7 август 2016 станала првиот косовски спортист кој освоил медал на олимписките игри откако Келменди земала златен медал на игрите 2016 во Рио де Жанеиро во категоријата џудо за жени до 52 килограми.[6] Таа претходно ја претставувала Албанија на игрите во 2012, но не успеала да освои медал.[7]

Медали[уреди | уреди извор]

Извор:[8]

2009
Bronze medal icon.svg Светски куп − 52 кг, Прага
2010
Silver medal icon.svg Светски куп − 52 кг, Софија
Gold medal icon.svg Европски куп − 52 кг, Сараево
Gold medal icon.svg Гран При − 52 кг, Тунис
Bronze medal icon.svg Светски куп − 52 кг, Талин
2011
Silver medal icon.svg Светски куп − 52 кг, Софија
Silver medal icon.svg Гран При − 52 кг, Диселдорф
Bronze medal icon.svg Светски куп − 52 кг, Лисабон
Gold medal icon.svg Светски куп − 52 кг, Рим
Gold medal icon.svg Светски куп − 52 кг, Минск
Gold medal icon.svg Гран При − 52 кг, Абу Даби
Bronze medal icon.svg Пран При − 52 кг, Амстердам
2012
Gold medal icon.svg Европски куп − 52 кг, Прага
Silver medal icon.svg Светски куп − 52 кг, Рим
Gold medal icon.svg Светски куп − 52 кг, Истанбул
Gold medal icon.svg Гран При − 52 кг, Абу Даби
2013
Silver medal icon.svg Грен слем − 52 кг, Париз
Gold medal icon.svg Гран При − 52 кг, Диселдорф
Gold medal icon.svg Гран При − 52 кг, Самсун
Bronze medal icon.svg Европско првенство − 52 кг, Будимпешта
Gold medal icon.svg МЏФ Светски мастерс − 52 кг, Тјумењ
Gold medal icon.svg Светско првенство − 52 кг, Рио де Жанеиро
2014
Gold medal icon.svg Грен слем − 52 кг, Париз
Gold medal icon.svg Гран При − 52 кг, Самсун
Gold medal icon.svg Европско првенство − 52 кг, Монпелје
Gold medal icon.svg Гран При − 52 кг, Будимпешта
Gold medal icon.svg Светско првенство − 52 кг, Челабинск
Gold medal icon.svg Грен слем − 52 кг, Абу Даби
2015
Gold medal icon.svg Грен слем − 52 кг, Париз
Bronze medal icon.svg Грен слем − 52 кг, Абу Даби
2016
Gold medal icon.svg Грен слем − 52 кг, Париз
Gold medal icon.svg Европско првенство − 52kg, Казан
Gold medal icon.svg Гран при − 52 кг, Будимпешта
Gold medal icon.svg Олимписки игри − 52 кг, Рио де Жанеиро
2017
Gold medal icon.svg Грен слем − 52 кг, Париз

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kosovo: Majlinda, the judo star“. BalcaniCaucaso. Посетено на 28 August 2013.
  2. „The Olympics Interview: Majlinda Kelmendi“. FP. Посетено на 28 August 2013.
  3. „London 2012: Judoka's Kosovo Olympic bid turned down“. Посетено на 8 August 2016.
  4. „Majlinda Kelmendi“. BBC. Посетено на 22 April 2013.
  5. „Kosovo Albanian judoka Majlinda Kelmendi wins the European Judo Championships 2016“. Посетено на 7 August 2016.
  6. MacPhail, Cameron (7 August 2016). „Majlinda Kelmendi makes history with victory in women's judo as Kosovo wins first ever gold medal“. rio2016.com. Rio 2016. Архивирано од изворникот на 8 August 2016. Посетено на 7 August 2016.
  7. „BBC Sport – London 2012 Olympics – Majlinda Kelmendi : Albania, Judo“. Посетено на 8 August 2016.
  8. „Majlinda Kelmendi, Judoka, JudoInside“. Посетено на 8 August 2016.